Burgazi Fütüvvetnamesi
Burgazi Futuwwatname
- Tez No: 714155
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Osmanlı Devleti'nin kuruluşunda müessir olan zümreler arasında zikredilen ahîlerin hayatına yön veren prensipleri anlatan kitaplara fütüvvetnâme dendiği bilinmektedir. Burgazî Fütüvvetnâmesi bu sahada yazılmış ilk Türkçe eserdir. Eser bu sebeple XIV. Yüzyıl Türkiye Türkçesi çalışmaları için de değerli bir kaynaktır. Burgazî, eserini yazma gayesini açıklarken devrindeki ahlâkî zaaftan bahsederek kitabının buna bir çare olmasını ümit etmiştir. Burgazî'nin, Moğol istilâsı sonrası Anadolu'sunun buhranlı karakterine işaret ettiği düşünülebilir. Burgazî'nin bu eseri, zihniyet tarihimizle ilgili incelenmesi gereken pek çok unsuru ihtiva etmesi bakımından mühimdir. Bu tür eserlerin, hemen her kasabada bir tekke veya âhi zaviyesi bulunan Osmanlı toplumunda geniş halk tabakalarının günlük hayatını büyük ölçüde tanzim ettiği bilinmektedir. Bunun gibi nazarî kitaplarda verilen bilgilerin, diğer tarihî eserlerde verilen bilgiler ile mukayesesinin, Osmanlı toplumu hakkında daha gerçekçi değerlendirmeler yapılmasına hizmet edeceği açıktır.
Özet (Çeviri)
It is known that books describing the principles that shaped the life of the akhis mentioned among the factions that were involved in the establishment of the Ottoman Empire are called futuvvetnâme. Burgasî Futüvvetnâmesi is the first Turkish work written in this field. For this reason, the work is also a valuable source for XIV. Century Turkish studies. In explaining his intention to write his work, Burgasî mentioned the moral weakness of his era and hoped that his book would be a solution. It can be thought that Burgasî pointed to the depressed character of Anatolia after the Mongol invasion. This work of Burgasî is important in that it contains many elements that need to be examined about our history of mentality. It is known that such works largely regulate the daily life of large layers of people in Ottoman society, where there is a monopoly or ahi zaviye in almost every town. It is clear that the information given in such nazareth books, compared with the information given in other historical works, will serve to make more realistic assessments about Ottoman society.