Cinsiyet rollerinin doğum ağrısı üzerine etkisi
Effects of gender roles on birth pain
- Tez No: 714224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı normal doğum yapan kadınların cinsiyet rollerinin doğum ağrısına etkisini incelemektir. Bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırma İç Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilin şehir hastanesinin doğumhanesine Eylül 2019- Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini normal doğum yapmak için başvuran 231 primipar gebe oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Kadınları Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Doğum İzlem Formu”,“Visuel Analog Skala (VAS) Ağrı Formu”ve“BEM Cinsiyet Rolleri Envanteri (BCRE)”kullanılarak toplanmıştır. Cinsiyet rollerinin kadınsılık ve erkeksilik rolü alt boyutları ile doğumun evrelerine göre doğum ağrısı puan ortalamaları arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Cinsiyet rollerinin doğumun evrelerine göre doğum ağrısına etkisini belirlemek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda doğumun geçiş fazında kadının eğitim durumuna göre doğum ağrısı puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Regresyon analizi sonucuna göre kadınsılık cinsiyet rolü puan ortalaması yükseldikçe kadınların doğum ağrısı puan ortalamasının yükseldiği bulunmuştur. Sonuç olarak, cinsiyet rollerinin kadınların doğum ağrısı üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Doğum ağrısına yönelik bakım veren hemşire ve ebelerin cinsiyet rollerini kadınların doğum ağrısını etkileyen bir faktör olarak değerlendirmelidirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of gender roles on labor pain in women who have given vaginal delivery. This research was conducted as descriptive, cross-sectional and relational. The research was carried out in the delivery room of a city hospital in a province in the Central Anatolia Region between September 2019 and September 2020. The sample of the study consists of 231 primiparous pregnant women who gave vaginal delivery. Research data were collected using the“Introductory Information Form for Women”,“Birth Follow-up Form”,“Visual Analog Scale (VAS) Pain Form”and“BEM Gender Roles Inventory (BCRE)”. The relationship between the femininity and masculinity role subdimensions of gender roles and the mean birth pain scores according to the stages of labor was analyzed by Pearson correlation analysis. Simple linear regression analysis was performed to determine the effect of gender roles on labor pain according to the stages of labor. As a result of the study, a statistically significant difference was found between the mean labor pain scores according to the education level of the woman in the transitional phase of labor. According to the results of the regression analysis, it was found that as the mean of the femininity gender role increased, the mean of labor pain scores of women increased. As a result, it determined that gender roles are effective on women's labor pain. Nurses and midwives who care for labor pain should evaluate gender roles as a factor affecting women's labor pain.