Toplumsal cinsiyet rollerinin nesilden nesile aktarımında ninnilerin önemi
The importance of lullabies on behalf of transferring gender roles between to generations
- Tez No: 951808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Toplumsal Cinsiyet Rollerinin Nesilden Nesile Aktarımında Ninnilerin Önemi isimli bu çalışmada, kadın dili olarak nitelendirilen ninniler üzerinde durulmuştur. Özellikle anne veya baba sesinden söylenen ninnilerin, doğum öncesi dönemden üç yaşa kadar olan süreçte bebeğin gelişimi üzerindeki önemi çeşitli bilimsel araştırmalarla desteklenmiştir. Bu noktada uyutmak, sevmek veya sakinleştirmek gibi sadece bebeğe yönelik amaçla kullanılmayan ninnilerin, kadın için önemi de ön plana konulmuştur. Kendisine karşılık vermeyeceğini bildiği sessiz dinleyicisiyle dertleşme amacıyla kullanılan ninniler, bir kadının toplumdaki yeri ve değeri hakkında önemli ipuçları vermektedir. Bu çalışma kapsamında seçilen ninniler; toplumsal cinsiyet rollerinin kültüre yansıması noktasında incelenmiş ve kız bebeğe söylenen ninniler, erkek bebeğe söylenen ninniler ve kadına dair ninniler başlıkları altında sınıflandırılmıştır. Sözlü kültür ürünü olan ninnilerle ilgili güncel derleme kitaplar tercih edilmiş ve meta sentez yöntemi ile çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda toplumsal cinsiyet rollerinin ninniler yoluyla kültüre yansıması gözler önüne serilmiştir. Farklı kültürlerdeki ninniler ve toplumsal cinsiyet rollerinin bu kültürlere yansıması üzerine araştırma ve karşılaştırma yapılarak çalışmayı genişletmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
At this work named by The Importance of Lullabies On Behalf Of Transferring Gender Roles Between To Generations, it is emphasized on lullabies identified as a feminine voice. The importance of the lullabies, especially sung by a mother or a father, on a child development aged from pre-birth to three is supported by various scientific researches. At that point, not only for the purpose of making a baby sleep, loving or calming it down, but it is also highlighted that the lullabies are also important for a woman's life. Because the lullabies are used to be communicated with a silent listener who will never respond or criticize, they give crucial tricks about the place and worth of a woman in the society. Within the context of this study, both selected lullabies are examined according to the reflection of gender roles to the culture and are classified under the titles of the lullabies for a baby girl, the lullabies for a baby boy and the lullabies for women. The lullabies are selected from the up-to-date books and evaluated with the method of meta-synthesis. Consequently, it is found that the transferring gender roles through lullabies is as a kind of reflection to the culture itself. Additionally, different cultures with different gender roles would be examined on behalf of lullabies and also the results would be compared with this study.