Eğitim ve kalkınma ilişkisi: TRA2 bölgesi örneği
The relationship of education and development: Case of TRA2 region
- Tez No: 714239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKTAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İktisadi kalkınmayı sağlamak gelişmekte olan ülkelerin temel hedefidir. Günümüzde beşeri sermaye faktörü ülkelerin kalkınmalarında çok önemli hale gelmiştir. Bu çerçevede, beşeri sermayenin bir unsuru olan eğitim ve eğitimin kalkınma üzerindeki etkileri iktisatçılar arasında en fazla incelenen konular arasında yer almaktadır. Eğitimin kalkınma üzerinde pozitif etkilerinin olduğu hem teorik hem de ampirik olarak yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu araştırmanın amacı; Türkiye'nin Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan illerini kapsayan TRA2 bölgesindeki eğitimin, bölgenin kalkınma üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kalkınma, kavram ve içerik olarak açıklandıktan sonra eğitimin kalkınma üzerindeki etkileri teorik yönden analiz edilmektedir. İkinci bölümde eğitimin hangi kanallarla kalkınmayı etkilediği teorik olarak açıklanmakta ve eğitim-kalkınma arasındaki ilişkiyi ortaya koyan ampirik çalışmalar hem dünya hem Türkiye bağlamında incelenmektedir. Üçüncü bölümde TRA2 bölgesindeki eğitimin, bölgenin kalkınmaya olan etkileri analiz edilmektedir. Bu kapsamda, geçmişten günümüze bölgenin öğrenim düzeyi ve gelir açısından bir değerlendirilmesi yapılmakta ve sonrasında eğitim göstergesi olarak öğrenim düzeyine göre mezun sayıları ile kalkınma göstergesi olarak kişi başına düşen GSYH'nin kullanıldığı verilerle, eğitim ile kalkınma arasındaki ilişki ekonometrik olarak test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Achieving economic development is the primary goal of developing countries. Today, the human capital factor has become very important in the development of countries. In this framework, education, which is an element of human capital, and its effects on development are among the most studied topics among economists. It has been proven with the theoretical and empirical studies that education has positive effects on development. The purpose of this research is to examine the impacts of education in the TRA2 region including Ağrı, Kars, Iğdır and Ardahan provinces of Turkey on the development of the region. The thesis consists of three chapters. In the first part, the development is explained in terms of concept and content, and then the effects of education on development are analyzed theoretically. The second part explains which channels education affects development is explained theoretically and empirical studies demonstrating the relationship between education and development is investigated both in Turkey and the world context. In the third part, the effects of education in the TRA2 region on the development of the region are analyzed. In this context, the evaluation of the region in terms of education level and income is made from past to present and afterwards, the relationship between education and development is tested econometrically with the data using the number of graduates according to education level and the GDP per capita as a development indicator.