Gelişmekte olan ülkelerde finansal derinleşmenin sigorta sektörüne etkilerinin analizi: Türkiye örneği
The correlation between financial deepening and insurance sector in developing countries: The Turkish market analysis
- Tez No: 714240
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmada finansal derinleşme ve sigorta sektörünün büyüme ilişkisi kalitatif ve kantitatif analiz sonuçları ışığında incelenmektedir. Bunun için çalışmanın birinci bölümünde finansal derinleşme, sigortacılık sektörü kavramları ve bu iki disiplinin arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Türkiye'de finansal piyasaların derinleşmesi, Türkiye'de finansal derinleşmenin gerçekleşip gerçekleşmediği ve eğer finansal piyasalarda derinleşme gerçekleştiyse teoride ileri sürüldüğü gibi sigorta sektöründe yaşanan gelişmelerin etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise uluslararası sigorta piyasasının gelişimi, Türk sigortacılığının gelişimi, gelişmekte olan ülkelerde finansal derinleşme sürecinin nasıl işlediği ve işlemesi gerektiği ile ilgili elde edilen kalitatif veriler, ekonometrik analiz yöntemleri ile sınanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda ulaşılan tespitler“Sonuç”bölümünde detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Vardığımız sonuca göre, finansal derinleşmenin sigorta sektöründeki gelişmeden bağımsız olduğu hipotezi reddedilmiş ve sigorta sektöründeki büyümenin finansal derinleşmeyi pozitif yönde etkilediği kantitatif analizler ışığında da ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyzed the correlation between financial deepening and insurance business with quantitative and qualitative inquiries. In the first chapter of the study, the conceptual definitions of financial deepening, insurance industry and their relations with each other were examined with their theoretical and practical backgrounds. Furthermore, in the second chapter the first chapter's theoretical and practical studies were examined for the Turkish insurance market. With this concept, the current picture of financial deepening in our markets and the role of the insurance sector within this process were analyzed. Last but not least in the third chapter, the theoretical relationship between financial deepening and the development of the insurance industry was tested with econometric analysis with respect to the quantitative and qualitative inputs that already specified in the first and the second chapters. In accordance with the results, the null hypothesis, there is not any meaningful relationship between the development of insurance sector and level of financial deepening of the economy, was rejected and it has been clarified that level of insurance sector's development is a key contributor to the financial deepening journey of an economy.