İzmir ili hentbol federasyonuna bağlı sporcularda akıllı telefon bağımlılığı ve ilişkili etmenler
Smartphone addiction and related factors among İzmir Handball federation players
- Tez No: 714253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜR HASSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Sports, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Giriş: Akıllı Telefon Bağımlılığı; kişinin akıllı telefondan uzak kalamaması, kompulsif kullanımı bırakamaması, yoksunluk yaşaması ve günlük yaşantısında olumsuz durumlara neden olsa bile kullanımı kontrol edememesi olarak tanımlanabilir. Akıllı telefon bağımlılığı: bağımlılık kavramı içerisinde kumar, internet, alışveriş, yeme bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılıklar çerçevesinde incelenmektedir. Fakat ülkemizde davranışsal bağımlılıklar grubunda bulunan akıllı telefon bağımlılığı (ATB) ile ilgili yeteri kadar çalışma yapılmamış ve ATB sporcu grupları gibi özel gruplarda daha önce incelenmemiştir. Amaç: Hentbol Federasyonuna Bağlı İzmir İlinde İkamet Eden Sporcuların Akıllı Telefon Bağımlılığı düzeylerinin tespit edimesi ve sosyodemografik durum, antrenman düzeyi, sağlık durumu, yeme tutumu ve beden algısı gibi etmenlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Gereç Yöntem: Araştırma kesitsel bir çalışmadır. Araştırma İzmir ilinde 2019-2020 ve 2020-2021 sezonlarında pandemi döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde ikamet eden lisanslı 212 hentbol sporcusu oluşturmaktadır. Veriler, kişilerin öz bildirimi ile doldurulan veri toplama formlarından elde edilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni Akıllı Telefon Bağımlılığı'nın ölçümü için Kwon'un 10 soruluk kısa form ATB ölçeği kullanılmıştır. Bağımsız Değişkenler'den Sosyodemografik özellikler ve var olan sağlık-spor durumu veri toplama formu ile, beslenme davranışı / tutumu 3 Faktörlü Beslenme Ölçeği ile ve Beden Algısı Jourard' ın Beden algısı ölçeği ile ölçülmüştür. Analizler SPSS 20.0 programı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Smartphone Addiction can be defined as excessive use, impulse control problems, inability to quit compulsive usage, and not be able to control the usage for Smartphone, even in a way that they will lead to negative consequences in daily life. Smartphone addiction is examined within the topic of behavioral addiction such as gambling, internet, shopping, eating addiction within the concept of addiction. However, there have not been enough studies on behavioral addictions and especially smartphone addiction in our country, and also it has not been examined before in special groups such as professional athletes. Objective: It is aimed to determine the Smartphone Addiction levels of the athletes residing in Izmir, affiliated with the Handball Federation, and to examine the relationship with factors such as sociodemographic status, training level, health status, eating attitude and body image of the athletes. Material and Method: The research is a cross-sectional study. The research was carried out in the province of Izmir in the 2019-2020 and 2020-2021 seasons during the pandemic period. The study group is 212 licensed handball players residing in Izmir. The data were obtained from the data collection forms filled with the self-report of the individuals. Kwon's 10-question short ATB scale was used to measure the dependent variable of the study, Smartphone Addiction. Sociodemographic characteristics and existing health-sports status were measured with the data collection form, nutritional behavior / attitude was measured with the 3-Factor Nutrition Scale and Body Perception was measured by Jourard's Body Perception Scale. Analyzes were performed with the SPSS 20.0 program.