Spor merkezlerine üye bireylerin serbest zaman doyumu ile mental iyi oluş arasındaki ilişki
The relationship between free time satisfaction and mental wellness of individuals member of sports centers
- Tez No: 714285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı, spor merkezlerine üye bireylerin serbest zaman doyumu ile mental iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu bağlamda çalışmanın örneklemini, Niğde il merkezinde bulunan spor merkezinden düzenli hizmet alan 333'ü erkek (%66.7), 166 kadın (%33.7), olmak üzere toplam 499 üye bireylerden oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen ve Gökçe ve Orhan (2011) tarafından Türkçe 'ye geçerlilik ve güvenirliliği yapılan“Serbest Zaman Doyum Ölçeği”; 2007 yılında Warwick ve Edinburg Üniversiteleri'nin ortak çalışması olarak üretilmiş (Tennat, Hiller, Fishwick, Platt, Joseph, Weich, 2007) , Keldal (2015) tarafından Türkçe 'ye geçerlilik ve güvenirliliği yapılan“Warwick-Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği”; son olarak ise,“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise Normallik analizleri yapılarak non parameterik analizler uygulanmıştır. İstatistiksel analiz olarak Mann Whitney U, Kruskal Walls H testi ile birlikte ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman Korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre;“Cinsiyet”,“Eğitim Durumu”,“Yaş”,“Medeni Durum”,“Gelir Durumu”,“Spor Merkezine Gitme Sıklığı”ve“Spor Merkezine Gitme Nedeni”göre SZDÖ ölçek puanları arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Serbest Zaman Sürelerine Göre göre ise; SZDÖ anlamlı bir ilişkinin olmadığı saptanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki incelendiğinde,“”Warwick-Edinburg Mental İyi Oluş Ölçeği“ ile ”SZDÖ"'nin tüm alt boyutları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, serbest zaman doyumu ile mental iyi oluş arasındaki ilişki katılımcıların çeşitli demografik özeliklerine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is the mental recovery process with time training independent from the sports training process. In this context, everyone's sample is located in Niğde. It consists of 499 members, of whom 333 (66%) are male and 166 (33%) are female, who receive service from the gymnasium.As the data collection tool in the study, provided by Beard and Ragheb (1980) and by Gökçe and Orhan (2011)“Leisure Satisfaction Scale”, validated and reliable in English; It was validated into Turkish by Keldal (2015) as a joint study of the Universities of Warwick and Edinburgh (Tennat, Hiller, Fishwick, Platt, Joseph, Weich, 2007) in 2007.“Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale”, which was reliable and reliable, and lastly, the“Demographic Information Form”were used. In the analysis of the data, parameterless analyzes within the Normality analysis Statistical analysis will be integral with Mann Whitney U Kruskal Walls H. According to the analysis results; A general appearance was found among the general scores of CBQ regarding“Gender”,“Educational Status”,“Age”,“Marital Status”,“Income Status”,“Frequency of Going to Sports Center”and“Reason for Going to Sports Center”. According to the Free Time Periods; SBRS is not meaningfully understood. Among the scales-Edin are all subsections of the“Warwick Mental Well-Being Scale”and the“BCI”. As a result, with those who go back and forth from the relationship between temporal satisfaction and mental state.