Aktif voleybol oynayan sporcuların serbest zaman tatmini ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between free time satisfaction and satisfaction with life of athletes playing active volleyball
- Tez No: 714286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu çalışmada aktif olarak voleybol sporu ile ilgilenen sporcularda serbest zaman tatmini ile yaşam doyum düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Hakkâri il merkezi ile ilçelerinde yaşayan ve aktif olarak voleybol sporu ile ilgilenen 175 kadın ve 227 erkek olmak üzere toplam 402 sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların demografik özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formu, serbest zaman tatmin düzeylerinin belirlenmesinde“Serbest Zaman Tatmin Ölçeği”, yaşam doyumlarının belirlenmesinde ise“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda sporcuların serbest zaman tatmin düzeylerinin yüksek, yaşam doyum düzeylerinin ise orta seviyede olduğu bulunmuştur. Demografik değişkenlere göre incelendiği zaman sporcuların serbest zaman tatmin düzeylerinin lisanslı spor yapma süresi değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Bunun yanında sporcuların yaşam doyumlarının yaş grubu, sosyo-ekonomik düzey ve lisanslı olarak spor yapma süresi değişkenlerine göre farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between leisure time satisfaction and life satisfaction level in athletes who are actively interested in volleyball. A total of 402 athletes, including 175 women and 227 men, living in Hakkari city center and its districts and are actively interested in volleyball, participated in the research. Personal information form was used to determine the demographic characteristics of the athletes who participate in the research, 'Leisure Satisfaction Scale' was used to determine their leisure satisfaction levels, and 'Satisfaction with Life Scale' was used to determine their life satisfaction. During the analysis of the data obtained, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis were used in the SPSS 22.0 program. At the end of the study, it was found that the leisure time satisfaction levels of the athletes were high and their life satisfaction levels were moderate. When analyzed according to demographic variables, the leisure time satisfaction levels of the athletes showed a significant difference according to the duration of sport as licensed variable (p0.05). In addition, it was determined that the life satisfaction of the athletes differed according to the variables of age group, socio-economic level and the duration of sport as licensed (p0.05).