Gençlik merkezi faaliyetlerine katılan bireylerin serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesi
Examination of leisure satisfaction levels of individuals participating in youth center activities
- Tez No: 429520
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, gençlik merkezi faaliyetlerine katılan bireylerin bazı değişkenlere göre serbest zaman tatmin düzeylerinin incelenmesidir. Evreni Türkiye İç Anadolu bölgesindeki Gençlik merkezine üye gençler oluşturmaktadır. Araştırma grubunu ise bu bölgede bulunan 11 ildeki Gençlik merkezlerine üye olan yaşları 13-27 arasında değişen 906 birey oluşturmaktadır. Araştırma verileri toplanmasında, serbest zaman tatmin düzeylerini belirlemek amacıyla Beard ve Ragheb' in (1980) geliştirdikleri, Karlı ve arkadaşlarının (2008) yılında geçerlilik güvenilirlik çalışmasını yaparak Türkçe literatüre kazandırdıkları 39 sorudan ve altı alt boyuttan oluşan iç tutarlılık (Chronbach Alfa) katsayısı 92 olarak bulunmuş Serbest Zaman Tatmin Ölçeği (Leisure Satisfaction Scale/LSS) kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenlerin gruplara göre dağılımları incelenmiş, dağılımların normalliği ve varyansların homojenliği değerlendirilerek dağılımların parametrik özellik sergilemediği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle katılımcıların serbest zaman tatmin düzeylerinin değişkenler ile aralarında fark olup olmadığını ortaya koymak için Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis-H testi kullanılmıştır. Ayrıca anlamlı farklara ait grup içi ikili karşılaştırmalar yine Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre; katılımcılar en yüksek serbest zaman tatmin puanını rahatlama, en düşük puanı ise fizyolojik alt boyutunda almışlardır. Serbest zaman tatmin düzeyi cinsiyet değişkenine göre sadece eğitim ve rahatlama alt boyutlarında, algılanan gelire göre sadece psikolojik alt boyutta, günlük boş zaman miktarına göre eğitim, estetik ve psikolojik alt boyutlarda, boş zamanı verimli kullanma durumuna göre rahatlama dışında tüm alt boyutlarda, boş zaman süresini kısıtlayıcı etmenlere göre katılımcıların sadece fizyolojik ve psikolojik alt boyutlarda, kişisel yeteneğe sahip olma durumuna göre tüm alt boyutlarda değişmektedir. Yaş değişkeni ile serbest zaman tatmin düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak algılanan gelir seviyesi, boş zaman miktarı yükseldikçe tatmin düzeyi artmakta ve kadınların, boş zamanını verimli kullandığını belirtenlerin ve kişisel yeteneğe sahip olanların serbest zaman tatmin düzeyleri daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the leisure satisfaction levels of the individuals according to some variable who are involved in youth activities. The young members of the youth centres in the Central Anatolia region of Turkey form the population of the study. The sample of the study is 906 individuals whose age range from 13 to 27, and who are the members of youth centres in the 11 provinces of this region. In order to determine leisure satisfaction levels, Leisure Satisfaction Scale (LSS) which was developed by Beard and Ragheb (1980), and which was introduced to the Turkish literature by Karli and his friends (2008) who checked the validity and reliability of the tool was used in the data collection. The scale the internal consistency (Cronbach Alfa) of which was found as .92 consists of 39 questions and six dimensions. In the analysis of the data, the distributions of the variables were examined according to the groups. The distributions were found normal, and the variances were determined as homogeneous; and it was concluded that distributions do not exhibit parametric feature. Therefore, in order to demonstrate whether there are any differences between the participants' leisure satisfaction levels and the variables, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H-test were applied. Besides, intra-group pairwise comparisons concerning significant differences were made through Mann-Whitney U test. According to the findings, participants received the highest leisure satisfaction score in relief sub-dimensions, and the lowest ones in physiology sub-dimension. Leisure satisfaction levels varied only in education and relief sub-dimensions according to gender variable; only in psychology sub-dimension according to income; in education, aesthetic and psychology sub-dimensions according to the amount of daily leisure time; in all sub-dimensions except relief according to the efficient use of leisure time; whether having individual talent only in physiology and psychology sub dimensions according to the limiting factor of leisure time. There wasn't found a statistically significant difference between the age variable and leisure satisfaction level. As a result, the more the perceived level of income and the amount of leisure time increased, the more the satisfaction levels increased. The leisure satisfaction levels of women, the individuals who indicated their efficient use of leisure time and those with personal skills were found high.