Lumbal disk hernili hastalarda lumbopelvik stabilite, lumbopelvik mobilite ve spinopelvik parametreler
Lumbopelvic stability, lumbopelvic mobility and spinopelvic parameters in patients with lumbar disc herniation
- Tez No: 714313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KURU ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma lumbal disk hernili (LDH) hastalarda, lumbopelvik stabilite, lumbopelvik mobilite ve spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya, dahil edilme kriterlerine uyan, 20 lumbal disk hernisi teşhisi konulan ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin yaş, cinsiyet, boy, kilo, eğitim durumu, meslek bilgileri, sigara alışkanlığı, alt ektremite dominantlığı, ilaç kullanımı ve geçirilmiş hastalık-operasyon bilgileri kaydedildi. Ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ile lumbopelvik stabilite gövde fleksör kas endurans testi, Sorensen testi, sağ / sol lateral gövde fleksör kas endurans testleri kullanılarak, lumbopelvik mobilite Schober testi ve otur – uzan testi kullanılarak, spinopelvik parametreler ayakta çekilen lateral radyografi yöntemi ile fiziksel fonksiyonellik Oswestry yetersizlik anketi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate lumbopelvic stability, lumbopelvic mobility, and spinopelvic parameters in patients with lumbar disc hernia (LDH). The study included a total of 20 patients with LDH who met the study inclusion criteria and 20 age and gender-matched healthy volunteers. All the subjects were evaluated using a visual analog scale for pain intensity assessment, trunk flexor, and right / left lateral trunk flexor muscle endurance tests and Sorensen tests for lumbopelvic stability, Schober and sit-and-reach tests for lumbopelvic mobility, lateral radiography for spinopelvic parameters and the Oswestry Disability Index for physical functionality.