Determination of copeptin and its relation with some biochemical variables for type 2 diabetes mellitus patients
Tip 2 diyabet mellitus hastalarında copeptin tayini ve bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 714334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, tip 2 diyabet hastalarının serumlarındaki kopeptin hormonunun düzeyini belirlemek, tip 2 diyabet hastalarının serumundan kopeptin hormonunun saflaştırılmasını ve Copeptin hastalığına bağlı varyasyonlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Plazma kopeptin, başta tip 2 diyabet olmak üzere diyabet insidansını artırmaya yardımcı olabilecek hastalıkların tanısında veya nedenlerinin belirlenmesinde rol oynayabilecek önemli testlerden biridir. Çalışmamızda, plazma kopeptin ile olduğu gibi yaş ile tip 2 diyabet arasındaki ilişki de yüksekti. Bu, tip 2 diyabette plazma kopeptinin rolünü gösterir. Bu çalışmaya göre, T2DM'li Çinli hastalarda plazma kopeptin konsantrasyonlarındaki artışın DR ve VDTR belirtecine bağlı olduğu bulunmuştur, bu da kopeptinin DR komplikasyonlarının patogenezinde olası bir rolü olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study is to determine the level of the copeptin hormone in the sera of type 2 diabetic patients, purification of the copeptin hormone from type 2 diabetes patients' serum, and examine the association between variations linked to Copeptin Disease. The plasma copeptin is one of the important tests that may have a role in diagnosing or identifying the causes of diseases that may help increase the incidence of diabetes, especially type 2 diabetes. In our study, the association between age and type 2 diabetes was high, as was the association with plasma copeptin. Which indicates the role of plasma copeptin in type 2 diabetes. It has been found according to the present study that the increase of plasma copeptin concentrations depends on a DR and VDTR marker in Chinese T2DM patients, indicating that copeptin may play a role in the pathophysiology of DR problems.