Investigation of WNT/β-catenin signalling at the plasma membrane in health and disease
Sağlıkta ve hastalıkta plazma membranında WNT/β-katenin sinyal iletiminin araştırılması
- Tez No: 714445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜNEŞ ÖZHAN, DR. ERDİNÇ SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Wnt/β-katenin (kanonik Wnt) sinyal iletimi omurgalı gelişiminde ve yetişkin doku homeostazında farklı rollere sahip sinyal yolağıdır. Wnt sinyal yolağının hatalı işleyişleri ve yolağa ait bileşenlerdeki mutasyonlar kanser, dejeneratif hastalıklar ve genetik bozuklukları içeren farklı sorunlara yol açar. Bu sebeple, Wnt ile ilişkili hücresel yanıtların altında yatan moleküler mekanizmaların ortaya çıkarılması moleküler biyolojide ki temel araştırma konularından biridir. Kanonik Wnt sinyal yolağına ait fazla sayıda yolak bileşeni ve bu bileşenlerin işlevleri karakterize edilmiş olmasına rağmen, Wnt sinyal yolağının düzenlenmesi ve Wnt ligandının modifikasyonları ile ilgili birçok soru henüz cevapsız kalmaktadır. Özellikle, kanonik Wnt sinyal yolağını hedef alan terapötik ajanların klinik çalışmalara daha yeni girmiş ve henüz bu ilaçların onay almamış olması da bu alandaki eksikliklerden biridir. Bu tez kapsamında, Wnt/β-katenin sinyal iletiminin aktivasyonunda plazma membranı organizasyonunun ve dinamiklerinin özel rolünü araştırdık. Burada, biyofizik, biyokimya ve moleküler hücre biyolojisini bir araya getiren disiplinler arası bir yaklaşım kullanarak, Wnt -reseptör kompleksi bileşenlerinin plazma membranında nasıl organize olduğunu, plazma membranı lipid bileşiminin Wnt-reseptör kompleksinin organizasyonunu nasıl etkilediğini, kanonik Wnt ligandına ait posttranslasyonel lipid modifikasyonlarının sinyal aktivasyonu ve membran lokalizasyonu üzerindeki etkilerini ve sağlıkta ve kanserde kanonik Wnt sinyal iletimi için önemli olan plazma membranı lipid profilini açığa çıkarmayı hedefledik. Bu tezin sonuçlarının, plazma membranının özelliklerinden yararlanılarak Wnt-reseptör kompleksini hedefleyen ilaçların ve tedavilerin geliştirilebileceği araştırmalar için bir temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Wnt/β-catenin (canonical Wnt) pathway is a signalling pathway that has various roles in vertebrate development and adult tissue homeostasis. Malfunctions of Wnt pathway and mutations in components of the pathway lead to different problems including cancer, degenerative diseases and genetic disorders. Therefore, uncovering the molecular mechanisms underlying Wnt-related cellular responses is one of the main research topics in molecular biology. Although many components of canonical Wnt pathway and their functions have been characterised, many questions remain unanswered regarding the regulation of Wnt pathway and modifications of the Wnt ligands. In particular, the fact that therapeutic agents targeting canonical Wnt pathway have only recently entered clinical trials and these drugs have not yet been approved in this area. In this thesis, the specific role of plasma membrane organisation and dynamics in the activation of Wnt/β-catenin signal transduction have been investigated. Here, using an interdisciplinary approach that brings together biophysics, biochemistry, and molecular cell biology, it has been aimed to reveal that how Wnt-receptor complex components are organised at the plasma membrane, that how plasma membrane lipid composition affects the organisation of the Wnt-receptor complex, that how post-translational lipid modifications of the canonical Wnt ligand affect to signal activation and the role of plasma membrane lipid profiles on canonical Wnt signalling in health and cancer. It is thought that the results of this thesis will form a basis for research in which drugs and treatments targeting the Wnt-receptor complex can be developed by utilising the properties of the plasma membrane.