Tiroglobulin yüksekliği olan opere diferansiye tiroid karsinomu hastalarında preablatif f-18 FDG pet/BT görüntüleme
F-18 FDG PET/CT imaging in differentiated thyroid cancer patients with increased levels of preablation stimulated thyroglobulin after total thyroidectomy
- Tez No: 714449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ KARYAĞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Total tiroidektomi(TT) sonrası preablatif stimüle serum tiroglobulin (sTg) yüksekliği tespit edilen diferansiye tiroid karsinomu(DTK) hastalarında F-18 FDG PET/BT görüntülemesinin etkinliğini değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: TT sonrası radyoaktif I-131(RAİ) ile ablasyon tedavisi için kliniğimize başvuran hastalar arasında serum sTg değeri yüksekliği nedeniyle F-18 FDG PET/BT görüntüleme yapılmış 32 DTK hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların PET/BT görüntüleme bulguları, patoloji verileri, T3, T4, TSH, sTg, anti-Tg değerleri, RAİ ablasyon tedavisi sonrası yapılan I-131 tarama görüntüleri ve diğer görüntüleme bulguları retrospektif olarak incelendi. Sürekli değişkenler için uygun eşik değerler ROC eğrileri çizilerek belirlendi. Değişkenlerin metastatik hastalıklar ve tedavi değişiklikleri ile ilişkisinin değerlendirilebilmesi için Mann-Whitney U testi kullanılarak univaryant analizler ve alt grup analizleri için ki-kare testleri yapıldı. BULGULAR: Çalışma grubundaki 32 hastanın 18'inde (%56,25) FDG pozitif metastatik bölgesel lenf nodu tespit edilmiş iken 2 hastada ek olarak (1 hastada beyin ve akciğer, 1 hastada kemik dokuda olmak üzere) uzak metastaz tespit edildi. PET/BT görüntüleme 11 hastada(%34,37) tedavi değişikliğine yol açmış olup 9 hastaya boyun diseksiyonu, 2 hastada beyin ve kemik metastazına RT uygulandı. Çalışma sonunda pozitif ve negatif olarak kabul edilen hasta gruplarında ortanca ve minimum-maksimum sTg değerleri sırasıyla 357(27-2680) µg/L ve 70,20(24-512) µg/L olarak hesaplandı. Univaryant analiz ile metastatik ve non-metastatik hasta grubunda sTg değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi(p:0,001). F-18 FDG PET/BT görüntüleme sonrası tedavi değişikliği olan ve olmayan hasta gruplarında ortanca ve minimum-maksimum sTg değerleri sırasıyla 357(91-2680) µg/L ve 82(24-1324) µg/L olarak hesaplandı. F-18 FDG PET/BT görüntüleme sonrası tedavi değişikliği olan ve olmayan hasta gruplarında sTg değeri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi(p:0,003). SONUÇ: Opere DTK hastalarında preablatif yüksek sTg değerleri, risk grubundan bağımsız olarak metastatik hastalıklarla ilişkilidir ve hastaların önemli bir kısmında tedavi değişikliği gerekebilmektedir. Preablatif yüksek sTg değerleri olan DTK hasta grubunda F-18 FDG PET/BT görüntüleme, metastatik hastalığın belirlenmesi ve uygun tedavi yönteminin gerçekleştirilmesi açısından oldukça etkili ve güvenle başvurulabilecek bir yöntemdir. ANAHTAR KELİMELER: F-18 FDG PET/BT, diferansiye tiroid kanseri, preablatif tiroglobulin yüksekliği
Özet (Çeviri)
F-18 FDG PET/CT IMAGING IN DIFFERENTIATED THYROID CANCER PATIENTS WITH INCREASED LEVELS OF PREABLATION STIMULATED THYROGLOBULIN AFTER TOTAL THYROIDECTOMY ABSTRACT AIM: To assess the efficacy of F-18 FDG PET/CT imaging in differentiated thyroid cancer (DTC) patients with increased levels of preablation stimulated serum thyroglobulin(sTg) after total thyroidectomy operation (TT). METHODS: Among the patients who applied to our clinic for radioactive I-131(RAI) ablation treatment after TT, 32 DTC patients who underwent F-18 FDG PET/CT imaging due to elevated preablation sTg levels were selected into the study. PET/CT findings, pathology reports, T3, T4, TSH, sTg, anti-Tg measurements, I-131 whole body imaging findings after RAI ablation treatment and other imaging findings were examined retrospectively. Optimal cut-off values for continuous variables were obtained from the plotted ROC curves. Univariate analysis was performed using the Mann-Whitney U test to assess the relationship of variables with metastatic diseases and treatment changes and chi-squared test was performed for subgroup analyses. RESULTS: Of the 32 patients in the study group, metastatic regional lymph nodes were detected in 18 patients (56,25%); distant metastases were also detected in 2 of those patients(first patient had brain and lung metastases, the other one had bone metastases). Treatment was changed in 11 patients (34.37%) after PET/CT; 9 of them underwent neck dissection surgery and the remaining 2 were referred to radiation treatment for metastatic brain and bone lesions. Median and minimum-maximum sTg values were calculated as 357 (27-2680) μg/L and 70,20 (24-512) μg/L respectively in patient groups considered metastatic and non-metastatic at the end of the study. As a result of univariate analysis, statistically significant difference was found between sTg values in the metastatic and non-metastatic patient groups (p:0,001). Median and minimum-maximum sTg values were calculated as 357 (91-2680) μg/L and 82(24-1324) μg/L respectively in patient groups with and without treatment changes after F-18 FDG PET/CT. Statistically significant difference was also found between sTg value in patient groups with and without treatment changes (p:0,003). CONCLUSION: Post-operative preablation increased levels of sTg in DTC patients are associated with metastatic diseases regardless of risk groups and may require treatment changes in a significant number of patients. F-18 FDG PET/CT is a very effective and safe imaging modality for identifying metastatic diseases and deciding best treatment option in DTC patients with increased levels of preablation sTg after total TT. KEYWORDS: F-18 FDG PET/CT, differentiated thyroid cancer, increased levels of preablation thyroglobulin,