Küçük hücre dışı evre 3B ve evre 4 akciğer kanseri ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı bulunan olgularda bileşik değerlendirme sonuçları ile mortalite ilişkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 714448
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada erkek ve kadınlarda kanser ölümlerinin en önemli sebebidir.İleri evre KHDAK hastalarda mevcut tüm yeni tedavi modellerine karşın hastalığın kontrolü zordur.Kişisel ve tümör ile ilgili faktörler yaşam süresini tedaviden daha çok etkiler.Sağkalım oranları düşük olan bu hasta grubunda, prognostik faktörlerin bilinmesi en iyi tedavi seçeneğinin belirlenmesinde ve hastaların daha iyi prognostik alt gruplara ayırmasına yardımcı olur.Akciğer kanseri ve KOAH arasındaki bağlantı çeşitli epidemiyolojik, farmakolojik ve gözlemsel çalışmalarda öne sürülmüştür.Bu çalışmada KOAH' ın, beslenme durumunun, koborbid durumun ve yaşam kalitesi değerlendirmenin mortalite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza hastanemizde 1 Mart 2015- 1 Haziran 2015 tarihleri arasında küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı almış 64 evre 3B ve evre 4 hasta alındı. Birleşik değerlendirme kapsamında, Mini nutrisyonel test (MNT), Charlson komorbidite indeksi (CCI), Fat Free mass indeks (FFMI), Nutritional risk screening (NRS 2002), European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC), Quality of Life (QOL) Group (EORTC QLQ-C30) yaşam kalitesi ölçeği ile sonuçlar değerlendirildi.Sağkalım ile yapılan bu değerlendirmelerin arasındaki ilişkiye tek değişkenli analizlerle istatistiksel olarak bakıldı. Hastaların %90,6erkeklerden oluşmaktaydı. Bunların %53,1'ini adenokarsinom, %37,5'ini skuamöz hücreli karsinom, %7,8'ini NOS, %1,6'sını sarkomatoid tip idi. Hastaların %34,4'ünde KOAH tanısı mevcuttu. KOAH tanılı olma/olmama durumları arasında ortalama yaşam süreleri açısından anlamlı bir farklılık görülmedi (p>0,05). Nutrisyonel risk tarama ölçeğine göre hastaların %67'si normal, %33' ü beslenme yetersizliği açısından riskli saptandı. Mini nütrisyonel teste göre hastaların, %51,6 'sının beslenme yönünden sağlıklı olduğu,%29,7 'sinde malnutrisyon riski, %18,8 'inde ise malnutrisyon bulunduğu belirlendi. Charlson komorbidite indeksine göre, hastaların %57,8'i düşük risk, %37,5'i orta risk, %4,7'si yüksek risk grubuna girmekteydi. Hastaların FFMI ortalaması 19,33kg/m2 idi (sağ 19,74 viii kg/m2, ex 18,10 kg m2). Çalışmamıza alınan hastaların 6 aylık takip süresinde %25'nin ex olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the main cause of cancer deaths in men and women all over the world. At the advanced stage of the disease it is difficult to control in patients with NSCLC despite new treatments. Personal and tumoral factors effect survival more than treatments. In this group of patients with low survival rates, defined prognostic factors in determining the best treatment options and help patients better prognostic subdividing. In the various epidemiological, pharmacological and observational study relationship was found between lung cancer and COPD. In this study we examined the relationship mortality with comorbid conditions, quality of life, COPD and nutritional status. In our study, 64 stage 3b and stage 4 NSCLC patients was included, which diagnosed in our hospital between1 March 2015- 1 June 2015. Mini nutritional testing (MNT), Charlson comorbidiy index (CCI), Fat Free mass index (FFM), the Nutritional Risk Screening (NRS 2002), the European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC) Quality of Life (QOL) Group (EORTC QLQ-C30) results were examinated at united assesment. Relationship between survival and the these evaluations were regarded as statistically significant. 90.6% of patients were male. In this group, 53.1% in adenocarcinoma, 37.5% in squamous cell carcinoma, %7,8 in NOS,1.6% in sarcomatoid types were diagnosed. COPD diagnosed in 34.4% of patients. A significant difference in median survival between COPD and non-COPD wasn't observed (p> 0.05). According to nutritional risk screening scale, 67% of patients with normal, 33% were found at risk for nutritional deficiency. According to mini nutritional testing, patients 51.6% is normal, 29.7% have malnutrition risk, 18.8% severely malnourished found. According to Charlson comorbidity index, patients 57.8% is low risk, 37.5% is moderate risk and 4.7% is high risk group. The mean of FFMI was19.33 kg / m2 (alive 19.74 kg/m2, exitus 18,10 kg m2).In our study,6-month follow-up period 25% of patients had died.