Kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde bilgisayarlı tomografi ile tümör yüksekliğinin tümör temas uzunluğuna oranının preoperatif tümör derecesiyle ilişkisi
The relationship between the preoperative tumor grade and the tumor height to contact length ratio on computerized tomography in non-muscle invasive bladder cancer
  1. Tez No: 714450
  2. Yazar: TOLGA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KADIHASANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bilgisayarlı Tomografi (BT) primer mesane tümörünün evrelemesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada BT ile kasa invaziv olmayan mesane kanserinin preoperatif derecesini saptamadaki etkinliği değerlendirildi. Materyal ve Metot: Primer mesane tümörü tanısı ile transüretral rezeksiyon (TUR) uygulanan 100 hastaya ait klinik, radyolojik ve patolojik veriler retrospektif olarak gözden geçirildi. Preoperatif olarak çekilen BT'de aksiyel, koronal ve sagittal planlardaki tümörün mesane lümenine protrüde olan yüksekliği, taban genişliği ve bu ikisinin birbirine oranı mesane tümörünün yüksek veya düşük dereceli ayrımını saptamadaki etkinliği değerlendirildi. İstatistiksel analizde Student t, Mann Whitney-U ve Ki-kare testleri kullanıldı. Bulgular: Ortalama yaşları 65,287,11 olan 85'i erkek 15'i kadın toplam 100 adet primer mesane tümörlü hastanın 58'i yüksek dereceli ve 42'si düşük dereceliydi.
Özet (Çeviri)
Objective: Computed Tomography (CT) is used in staging of primary bladder tumor. In this study, the efficacy of CT in detecting the preoperative grade of non-muscle invasive bladder cancer was evaluated. Material and Method: Clinical, radiological and pathological data of 100 patients who underwent transurethral resection (TUR) with the diagnosis of primary bladder tumor were retrospectively reviewed. Tumor height, contact length and height to contact length ratio were evaluated in axial, coronal and sagittal planes in preoperative tomography in terms of differentiating the high and low grade bladder cancer. Student t, Mann Whitney-U and chi-square tests were used for statistical analysis. Results: Among the sum of 100 patients with primary bladder tumors, 85 were male and 15 were female, with a mean age of 65,287,11 years, also, 58 were high grade and 42 were low grade.