Down sendromlu bireylerde kulak ve burun morfometrisinin ve 2/4 el parmak uzunluk oranının incelenmesi
Investigation of EAR and nose morphometry and 2/4 finger LENGTH ratio in individuals with down syndrome
  1. Tez No: 714494
  2. Yazar: ZEYNEP SENA COŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR EMİNE ÇİÇEKCİBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Down Sendromu (DS) insanda 21. kromozomun tamamının ya da bir parçasının triploidisi, mozaisizmi veya translokasyonu sonucunda oluşan dünya çapında canlı doğan bebekler arasında en yaygın rastlanan kromozom anomalisidir. DS fenotipinde bireyden bireye farklılık görülse de karakteristik bulgular mevcuttur. Bu çalışmada kulak ve burun morfometrisi ve 2P:4P el parmak oranı incelendi. DS'li bireylerin kulak ve burun morfometrisinin bilinmesi, 2P:4P el parmak oranının belirlenerek bu ölçümlerin her birinin vücut bileşenleri (boy, kilo, VKİ) ile korelasyonunun ortaya konulması amaçlandı. Çalışma, Konya'daki rehabilitasyon merkezlerinde eğitim almakta olan 1-13 yaş aralığında 20 kız 20 erkek olmak üzere 40 DS'li birey üzerinde gerçekleştirildi. Ölçümlerde antropometrik yöntemler ve foto analiz yöntemi kullanıldı. Burun morfometrisinde burun genişliği, burun uzunluğu, burun yüksekliği, burun kanatları alare-pronasale ve alare-subnasale arası mesafe, burun kök genişliği, nasofrontal açı ve nasal tip açısı incelendi. Kulakta; kulak genişlği, kulak uzunluğu, kulak memesi genişliği, kulak memesi uzunluğu, konka genişliği, konka uzunluğu ölçüldü. Ayrıca 2P:4P oranı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Down Syndrome is the most common chromosomal abnormality among live-born babies worldwide, resulting from triploidy, mosaicism, or translocation of all or part of the 21st chromosome in humans. Although the DS phenotype differs from individual to individual, there are characteristic findings. In our study, ear and nose morphometry and 2D:4D finger length ratio were examined. In this study, it was aimed to know the ear and nose morphometry of individuals with DS, to determine the 2P:4P hand finger ratio and to reveal the correlation of each of these measurements with body components (height, weight, BMI). The study was carried out on 40 individuals with DS, 20 girls and 20 boys, between the ages of 1-13, who are receiving education in rehabilitation centers in Konya. Anthropometric methods and photo analysis method were used in the measurements. Nasal width, nose length, nose height, nasal wings alare-pronasale and alare-subnasale distance, nasal root width, nasofrontal angle and nasal tip angle were examined in nasal morphometry. In the ear; the 2D:4Dfinger length ratio was calculated by measuring ear width, ear length, earlobe width, earlobe length, concha width and concha length.