Oral faz yutma problemi olan hastaların orta kulak fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of middle EAR functions of patients with oral phase swallowing problem
  1. Tez No: 766546
  2. Yazar: NERMİN GÜNDÜZHAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Serebral palsi (SP), Down Sendromu (DS), inme, işitme ve yutma bozuklukları bireylerde görülen sağlık sorunlarından birkaçıdır. Motor kontrol bozukluğu olarak görülen SP, gelişimi devam eden beyinde meydana gelen hasar nedeni ile kalıcı özellikteki postür ve hareket bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. DS, bireylerde 21. kromozom yapısının üç tane olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. İnme, genel anlamda beyinde yer alan damarlar üzerinde ortaya çıkan patoloji nedeni ile serebral fonksiyonlarda ani bozulmalar ile sonuçlanan durumlardır. Yutma bozuklukları veya disfaji, yutma faaliyetinin herhangi bir evresinde meydana gelen sorun, lokmanın ağızdan mideye taşınma faaliyeti sürecinde ortaya çıkan zorluk ya da rahatsızlıklar olarak adlandırılmaktadır. Östaki borusunun açılıp kapanma problemlerinin olabileceği ve orta kulağın havalanmasının gerçekleşmeyeceği düşünülmektedir. Buna bağlı olarak da orta kulakta otitis media ya da benzeri bir patolojinin meydana gelebileceği düşünülmektedir. Timpanometrik inceleme ile 4-15 yaş aralığında SP, DS tanısı almış çocukların ve 25 yaş ve üzeri inme geçirmiş yetişkinlerin orta kulak fonksiyonlarını değerlendirerek mevcut orta kulak patolojilerini (otitis media, östaki tüp disfonksiyonu vb.) tespit edilerek olası orta kulak patolojilerinin yutma bozuklukları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital İnme Ünitesi ve İstinye Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 48 İnme geçirmiş yetişkin, 21 DS'li çocuk, 43 SP'li çocuk (çalışma grubu) ve 42 sağlıklı yetişkin, 21 sağlıklı çocuk (kontrol grubu) olmak üzere 175 hasta (350 kulak) dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS 26.0 programı kullanılmış ve tüm değişkenlerin betimsel istatistikleri hesaplanmıştır. İnme geçirmiş disfajili kişiler, inme geçirmiş disfajisi olmayan kişiler ve sağlıklı, yetişkin kişilerin sağ orta kulak fonksiyonları ve SP'li disfajili kişiler, SP'li disfajisi olmayan kişiler ve sağlıklı, çocukların sağ orta kulak fonksiyonları arasında anlamlı fark bulunmadığı ancak sol orta kulak fonksiyonlarının farklılık gösterdiği belirlenmiştir. DS'li disfajili kişilerin ve DS'li disfajisi olmayan kişilerin sağ ve sol orta kulak incelemelerine göre anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. SP'li ve DS'li disfajili çocukların yutma bozukluklarının istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı, inmeli, disfajili katılımcıların disfaji skorları ortalaması 27,94± 8,9 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cerebral palsy (CP), Down Syndrome (DS), stroke, hearing and swallowing disorders are some of the health problems seen in individuals. CP, which is seen as a motor control disorder, is defined as a permanent posture and movement disorder due to damage to the developing brain. DS occurs due to the fact that the 21st chromosome structure is three in individuals. Stroke, in general, is a condition that results in sudden deterioration in cerebral functions due to the pathology that occurs on the vessels in the brain. Swallowing disorders or dysphagia are called problems that occur at any stage of the swallowing activity, difficulties or disturbances that occur in the process of carrying the bite from the mouth to the stomach. It is thought that there may be problems with the opening and closing of the Eustachian tube and the aeration of the middle ear will not occur. As a result, it is thought that otitis media or a similar pathology may occur in the middle ear. By evaluating the middle ear functions of children diagnosed with CP, DS between the ages of 4-15 and adults aged 25 and over who have had a stroke, existing middle ear pathologies (otitis media, eustachian tube dysfunction, etc.) are determined by tympanometric examination, and the effect of possible middle ear pathologies on swallowing disorders. İntended to be determined. This study was carried out in Istinye University Hospital, Liv Hospital Stroke Unit and Istinye University Language and Speech Therapy Clinic. The study included 175 patients (350 ears), including 48 adults with stroke, 21 children with DS, 43 children with CP (study group), and 42 healthy adults, 21 healthy children (control group). IBM SPSS 26.0 program was used in the statistical analysis of the data and descriptive statistics of all variables were calculated. There is no significant difference between the right middle ear functions of people with stroke, people with dysphagia who have had a stroke, and healthy adults, and right middle ear functions of people with CP, people with dysphagia without CP, and healthy children, but the left middle ear functions are different. Shown has been determined. It was observed that there were significant differences in right and left middle ear examinations of people with DS and those without dysphagia with DS. It was determined that there was no statistically significant difference in swallowing disorders of children with CP and DS with dysphagia, and the mean dysphagia scores of the participants with stroke and dysphagia were 27.94±8.9.