İmalat sistemlerinde toplu üretim planlama, hedef programlama
Mass production planning, goal programming in manufacturing systems
- Tez No: 714500
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünya kaynaklarının gün geçtikçe azalması, teknolojinin hızla gelişmesi, ürün pazarların rekabet koşullarının artması tüm üretme sistemlerinde üretim planlamanın önemini gözler önüne sermiştir. Üretim planlama, üretimin sürekliliğini sağlarken, kıt kaynak kullanımını minimize etmeyi, firma yöneticilerine, alternatif planlama olanakları hakkında bilgi sağlamaya karar seçeneklerini artırmaya ve üretim politikalarını saptamaya yardımcı olmayı amaçlar. Toplu üretim planlama yaklaşımı da firma yöneticilerinin işlemlerini en genel düzeyde planlamalarına yardımcı olan alternatif yaklaşımlar sağlayan ve her türlü üretim sisteminde uygulanabilen bir yöntemdir. Çok amaçlı programlama teknikleri, günümüzde özellikle önemini artıran aynı anda birden fazla çelişen amacı tatmin ederek optimal çözümler bulma zorunluluğundan dolayı geliştirilmiştir. Bu çalışmaya konu alınan teknik operational research yöneylem araştırmasının optimal sonuçlar sunan matematik programlama tekniklerinden çok amaçlı bir teknik olan (hedef programlama) yöntemidir.
Özet (Çeviri)
It ıs very dear that prodiction planning has got o important place ın ali production systems because of rapidrate of growing of technology, increasmg competition, and deceosmg of world resources, Production planning aims to minimize of asıng different resources, to provide alternative choices or alternative planıng facılıtes, or to gue a help for takmg a decision for production polihcs for top level monogement, while providing permenant production agrıgate production planning approoch is a method that helps to plan ali activites at the mast general level, while prouiding alternative approchs and aplicable m ali production systems. Multipurpose programing tehnics have been developod bceause of finding optimol solves that may be too many ant they may be apposite each other technics in this study is a gool programmıng method thet presents optimal results of operational research.