Comparison of hollow core reinforced concrete slabs types
Boşluklu betonarme döşeme tiplerinin karşılaştırılması
- Tez No: 714510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İçi boş bir çekirdek levha, binanın ağırlığını ve maliyetini azaltmak için sağlanan sürekli boşluklara sahip beton bir elemandır. Bu döşemelerin yapımında daha az beton kullanılması nedeniyle, boşluklu döşeme sistemleri, geniş açıklıklara sahip olma özelliğini korurken, katı beton döşemelerden daha hafiftir. Bu tez, iki tip betonarme boşluklu döşemenin (boşluklu ve gofreli döşeme) doğrusal olmayan sayısal tasarımı ile ilgilidir. İlk olarak SAFE yazılımı ile 30 adet döşeme modeli tasarlanmıştır. Daha sonra, bu 30 numune, açıklığın beş farklı uzunluğuna (L) ve her açıklık için kirişin üç farklı genişliğine (wb) sahip waffle ve boşluklu plakalara bölünür. Tasarım aşamasından sonra, modeller düzgün bir yayılı yüke (canlı ve ölü) maruz bırakılır, daha sonra aynı yazılım üzerinden doğrusal olmayan FEM ile döşemeler analiz edilir. Sayısal sonuçlar, boşluklu levha waffle levhalar için uzun vadeli sehim, takviyeli çelik alan ve beton tüketiminin döşeme açıklığı, kalınlığı ve kiriş genişliğinden etkilendiğini göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar, boşluklu döşemelerde gerekli beton miktarının geleneksel döşemeye göre %30 (veya daha fazla) oranında azaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A hollow core slab is a concrete member with continuous voids provided to reduce the weight and cost of the building. Because of the less concrete used in constructing these slabs, hollow core slab systems are lighter than solid concrete slabs while maintaining the ability to have large spans. This thesis deals with the nonlinear numerical design of two types of reinforced concrete hollow core slabs (voided and waffle slabs). Firstly, 30 slab models are designed via SAFE software. Next, these 30 samples are divided into the waffle and voided slabs with five different lengths (L) of the span and three different widths of the beam (wb) for each span. After the design stage, the models are subjected to a uniform distributed load (live and dead), then the slabs are analyzed by the nonlinear FEM via the same software. The numerical results showed that the long-term deflection, reinforced steel area, and concrete consumption for voided slab waffle slabs are affected by the slab span, thickness, and width of the beam. Furthermore, the results showed that the required amount of concrete in the hollow slabs is reduced by 30 % (or more) than the traditional slab.