İnternet bankacılığında kimlik doğrulama yöntemleri
Authentication methods in internet banking system
- Tez No: 714509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Kriptografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde dijitalleşme büyük ölçüde artmıştır. Buna bağlı olarak gün geçtikçe yaptığımız tüm işler internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle, finansal alanda yaptığımız internet üzerindeki işlerde maddi açıdan kayıp yaşamamak adına, işlemi yapabilmek için kullandığımız tüm sistemlere güven duyma ihtiyacı ortaya çıkar. Bu açıdan, işlemi başlattığımız ilk adım olarak kimlik doğrulama süreci önem arz etmektedir. Finansal alanda, kimlik doğrulama adımı genel olarak bankacılık hesabına girişte ve alışveriş işlemlerinde yer almaktadır. Maddi olarak kayıp yaşamamak, başkasının bizim adımıza işlem yapmasını veya gözlem yapmasını önleyebilmek için kimlik doğrulama aşaması ilk başta dikkat edilmesi gereken adımdır. Kimlik doğrulaması güvenli bir şekilde yapılmadığı takdirde, hesabımızı başka biri kullanabilir veya erişim sağlayabilir. Aynı şekilde, alışveriş işlemlerinde de bizim iznimiz dahilinde olmayan ve başka kişiler tarafından gerçekleştirilebilecek durumlar oluşabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için kimlik doğrulayıcı sistemlere/mekanizmalara ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, kimlik doğrulama sisteminin ne olduğundan, çeşitlerinden ve tarihsel gelişiminden bahsedilmektedir. İkinci bölümünde, internet üzerindeki banka hesabına girişte kullanılan/kullanılabilecek kimlik doğrulama metotları anlatılmaktadır. Üçüncü bölümünde, banka kartları ile alışveriş işlemleri yaparken kullandığımız/kullanabileceğimiz kimlik doğrulama süreçleri ve metotları anlatılmaktadır. Son olarak, çalışmada bizim geliştirdiğimiz yeni kimlik doğrulama metodu ve mevcut kimlik doğrulama protokollerinin güvenlik açısından karşılaştırılması verilmektedir. Kimlik doğrulama sistemleri, sağladığı güvenlik özelliklerine, hızına, kullandığı teknolojiye göre değişim gösterebilmektedir. Her bir sistem ondan önce gelen diğer sistemden daha yararlı olma potansiyeline sahiptir. Burada sunulan algoritmalar ve protokoller, mevcut durumda finansal alanda kullandığımız/kullanabileceğimiz birçok kimlik doğrulama yöntemlerini görme imkanını bize sağlamaktadır. Yeni sunulan kimlik doğrulama yöntemi ile birlikte de finansal alandaki kimlik doğrulama metotlarına yeni bir bakış açısı getirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digitalization increased considerably. According to this, all works are carried out in the Internet. Especially, to have no damage in financial works that we do over the Internet, we need to trust whole system which is used in these works. In this way, authentication is very important as the first step of process. In financial area, authentication process occurs in process of bank account login and payment of shopping over the Internet. To prevent loss of money and unauthorized usage, we need authentcation systems. In the first step of this thesis, we mention what is the authentication, types of authentication, historical evaluation of authentication. In the second part, authentication which will be used in login of bank account is mentioned. In the third part, authentication that will be used in doing shopping with our bank cards is mentioned. Finally, new method of authentication that we improved is mentioned and also comparison of available authentication protocols is given. Authentication systems, according to security properties, its speed and technology that authentication system used can show change. Each system has potential of being more beneficial than previous systems. Protocols and algorithms which is presented in here provide us to see authentication procedure that will use or is already used in financial area. Together with presented new authentication method, new point of view is bringing to available authentication system in financial area.