Determination of some traits different pistachio cultivars grown in North Iraq
Kuzey Irak'ta yetiştirilen değişik Antepfıstığı çeşitlerinin bazıözelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 714511
  2. Yazar: RAJAB HASSAN ALI AL MZORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; Kuzey Irak bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen bazı fıstık çeşitlerinin özellikleri descriptora göre belirlenmeye çalışılmıştır. Bahçelerden alınan meyve ve sürgün üzerinde bulunan yapraklar ile tomurcuklar Harran Üniversitesi, Bahçe Bitkileri Bölümü laboratuvarlarında analiz edilmişlerdir. Araştırmada; Abas Ali, Ahmad Aghaye, Malta, Siirt çeşitleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; meyve özellikleri bakımından hepsi birbirlerinden ayrı irilik, çıtlaklık ve ağırlıkta olmuşlardır. Meyve gözleri, yaprak boyutları da farklı olmuştur. Yaprak ile yaprakçık uzunluğu ve genişliği bakımından en uzun yapraklara Siirt çeşidinde, en kısa yapraklara ise Abas Ali çeşidinde olduğu belirlenmiştir. Fiziksel özellikler bakımından Abas Ali en çıtlak (82,4 %) meyvelere sahip olurken, en düşük (78,8 %) çıtlak meyve oranı Malta çeşidinde olduğu belirlenmiştir. 100 dane ağırlığı bakımından en yüksek (142,1 g) değer Malta çeşidinde olurken, en düşük (108,2 g) Siirt çeşidinde olduğu saptanmıştır. Meyve uzunluğu bakımından en yüksek (22,22 mm) değere Abas Ali çeşidinde, en kısa (20,20 mm) değere Siirt çeşidinde saptanmıştır. İç meyve özellikleri bakımından 100 iç meyve ağırlığına 79,2 g ile Ahmad Aghaye çeşidinde olduğu belirlenmiştir. Meyve iç randımanı bakımından en yüksek (58,79 %) değere Ahmad Aghaye çeşidinde olduğu saptanmıştır. Araştırmada kullanılan bu çeşitlerde yağ miktarı ve yağ asitleri kompozisyonları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The characteristics of some pistachio varieties widely grown in the Northern Iraq region were tried to be determined according to descriptor. The leaves and buds on the fruit and shoot taken from the gardens were analyzed in the laboratories of Harran University, Department of Horticulture. In the research; Abas Ali, Ahmad Aghaye, Malta, Siirt varieties were used According to the findings obtained; In terms of fruit characteristics, they were all different from each other in size, crackness and weight. Fruit eyes and leaf sizes were also different. In terms of leaf and leaflet length and width, it was determined that Siirt variety had the longest leaves and Abas Ali variety had the shortest leaves. In terms of physical properties, Abas Ali had the most cracked fruit (82.4 %), while the lowest (78.8 %) cracked fruit rate was determined to be in Malta. In terms of 100 grain weight, the highest (142.1 g) value was found in Malta variety, while the lowest (108.2 g) was found in Siirt variety. In terms of fruit length, the highest value (22.22 mm) was determined in Abas Ali cultivar, and the shortest (20.20 mm) value was determined in Siirt cultivar. In terms of internal fruit characteristics, it was determined that it was in Ahmad Aghaye variety with 79.2 g per 100 kernel weight. It was determined that the highest value (58.79%) in terms of fruit kernel yield was in Ahmad Aghaye variety. Faty asit content and faty acid compositions were determined in the cultivars which used experiment.