Sınıf öğretmenlerinin 'sorumluluk' değerinin öğretimine ilişkin bakış açılarının incelenmesi
Examination of primary school teachers perspectives on teaching the value of 'responsibility'
- Tez No: 714516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin“sorumluluk”değerinin öğretimine ilişkin bakış açılarını analiz etmektedir. Araştırmanın modeli olarak nitel araştırma modellerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Hatay ili Antakya ilçesinde görev yapmakta olan ve araştırmaya katılımda gönüllü olan 22 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden (purposeful sampling methods) kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi (convenience sampling method) tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri, açık uçlu yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analiz edilmesi ve yorumlanmasında, içerik analizi tekniği kullanmıştır. Verilerin analizi üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, araştırmaya katılan 22 sınıf öğretmeninin“sorumluluk”değerinin öğretim programda yer alma gerekçesini en fazla“bireysel ihtiyaç”,“bireysel değer”ve“karakter gelişimi”bağlamında açıkladıklarını göstermiştir. Ayrıca, sınıf öğretmenleri“sorumluluk”değerini en fazla Hayat Bilgisi dersiyle ilişkilendirmişlerdir. Bu değerin öğrencilerin günlük ve akademik hayatlarına sağlayacağı faydayı“süreç”ve“sonuç”odaklı olarak açıklamış; sorumluluk değerini kazanmanın akademik katkısını en fazla“başarı”kavramıyla izah etmişlerdir. Araştırmanın bulgularından biri de sınıf öğretmenlerinin“sorumluluk”değerini edinmelerinin öğrencilerin günlük yaşamlarına katkılarını“kişisel”ve“sosyal”bağlamda açıklamaları olmuştur. Bu değerini kazanmanın öğrencilerin günlük yaşamlarına katkılarını en fazla“düzenli yaşam”la ilişkilendirmişlerdir. Sınıf öğretmenleri,“sorumluluk”değerinin öğretimini en fazla“görev ve sorumluluk verme”yoluyla gerçekleştirdiklerini ifade etmiş; bu değerin öğretiminde en fazla“drama”yı kullandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca sınıf öğretmenleri,“sorumluluk”değerinin öğretiminde en fazla“projeksiyon”ve“video-animasyon”araç-gereçlerini kullandıklarını ifade etmişlerdir. Son olarak, sınıf öğretmenleri sorumluluk değerine sahip olmayan bir bireyin karşılaşmasının muhtemel olduğu ''içsel'' ve ''dışsal'' sorunları ele almışlardır.
Özet (Çeviri)
This research analyzes primary school teachers' perspectives on teaching the value of“responsibility”. The case study design, which is one of the qualitative research models, was used as the model of the research. The participants of the research consisted of 22 primary school teachers who were working in the Antakya district of Hatay province and volunteered to participate in the research. While determining the study group of the research, convenience sampling method, one of the purposeful sampling methods, was preferred. The data of the research were collected through an open-ended semi-structured interview form. Content analysis technique was used in the analysis and interpretation of the data. Data analysis was carried out in three stages. The results showed that the 22 primary school teachers who participated in the research explained the reason for the“responsibility”value to be included in the curriculum mostly in the context of“individual need”,“individual value”and“character development”. In addition, primary school teachers mostly associated the value of“responsibility”with the Life Studies course. He explained the benefit that this value will provide to students' daily and academic lives as“process”and“result”oriented; They explained the academic contribution of gaining the value of responsibility mostly with the concept of“success”. One of the findings of the study was that the primary school teachers' acquisition of the value of“responsibility”explained the contribution of the students' daily lives in the“personal”and“social”context. They mostly associated the contribution of gaining this value to the daily lives of students with“regular life”. Primary school teachers stated that they teach the value of“responsibility”mostly through“assigning duties and responsibilities”; They stated that they mostly used“drama”in teaching this value. In addition, primary school teachers stated that they mostly use“projection”and“video-animation”tools in teaching the value of“responsibility”. Finally, primary school teachers discussed the“internal”and“external”problems that a person who does not have the value of responsibility is likely to encounter.