1960-1980 yılları arasında Türkiye işçi sınıfının örgütlenmesi, gelişimi ve siyasete etkisi
Organization, development and political effect of the working class in Turkey between 1960-1980
  1. Tez No: 714537
  2. Yazar: UĞURCAN GÜCÜYENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
1960-1980 döneminde işçi sınıfının hareketliliği ve toplumsal yaşama etkisi Türkiye'nin diğer dönemlerine göre farklı bir anlam taşımaktadır. Türkiye tarihinde işçi mücadelesi daha erken tarihlerde başlamış olsa da Türkiye işçi sınıfının tam anlamıyla olgunlaştığı ve bir sınıf olarak hareket ederek toplumsal ve siyasal yaşama etki ettiği dönem asıl olarak 1960'lar ile başlamaktadır. 1960-1980 döneminde Türkiye işçi sınıfının gelişimi, siyasete etkisi ve örgütlenmesini araştırma gerekliliği 1960-1980 döneminin işçi sınıfı açısından hareketli bir dönem olmasından kaynaklanmaktadır. Manifestolar, resmi belgeler gibi birincil kaynaklar, anılar, kitaplar, makaleler, gazeteler vb. ikincil literatür incelemeleri yoluyla araştırma yapılmıştır. Bu süreçte eleştirel ve yorumlayıcı bilimsel paradigmalardan yararlanıldı. Bu süreç içerisinde işçi sınıfının ekonomik, örgütsel, nicelik ve niteliksel vb. gelişimlerinin farklı yönlerinin işçi sınıfının siyasete etki etmesinde belirleyici olabileceği görülmüştür. Buradan hareket ile işçi sınıfının bir sınıf olarak kendini var etmesi ve gelişimini sürdürmesi için 1960-1980 döneminde olduğu gibi siyasete ve toplumsal yaşama nasıl etkili olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The mobility of the working class and its impact on social life in the 1960-1980 period has a different meaning compared to other periods in Turkey. Although the workers' struggle in Turkey's history started earlier, the period when the Turkish working class fully matured and acted as a class and influenced social and political life actually begins with the 1960s. The necessity of researching the development, political impact and organization of the working class in Turkey in the 1960-1980 period stems from the fact that the 1960-1980 period was a dynamic period for the working class. Primary sources such as manifestos, official documents, memoirs, books, articles, newspapers, etc. Research was conducted through secondary literature reviews. In this process, critical and interpretive scientific paradigms were used. In this process, the economic, organizational, quantitative and qualitative etc. of the working class. It has been seen that different aspects of their development can be determinative in the working class's influence on politics. From this point of view, it has been seen how the working class can be effective in politics and social life, as it was in the 1960-1980 period, in order for the working class to exist and continue its development as a class.