Trisiklik antidepressanların analjezik etkisinde serotoninin rolü
  1. Tez No: 71460
  2. Yazar: BENEK TURA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
- 52 - ÖZET Bu çalışmada, trisiklik antidepressanların sıçanlarda oluşturduğu analjezi ve bu analjezide serotoninin rolü incelendi. Deney hayvanlarına 15 gün süreyle periton içine, trisiklik ant idepressanlardan imipramine ve amitriptyline, serotonin sentezini engellemek amacıyla da parachlorophenylalani- ne (pCPA) enjekte edildi. Antidepres sanların ivegen analjezik etkileri ilk enjeksiyondan 90 dak. sonra, süreğen analjezik etkileri 7. ve 15. günler son enjeksiyondan 24 saat. sonra sıcak plak yöntemiyle ölçüldü. ' Her iki ant idepressan da ivegen ölçümde ağrı eşiğini yükseltti, pCPA ön tedavisi ise antidepres sanların analjezik etkilerini önemli ölçüde engelledi. Bu bulgulara dayanarak her iki antidepressanm da ivegen kullanımda serotonin siste mi üzerinden çalışan bir endojen analjezi mekanizmasını potansiyelize ettiği sonucuna varıldı. Serotonin sistemi üzerinden etkili olan amit ript iyline, uzun süreli kullanımda analjezik etkisini sürdürdü ve bu etki pCPA ile engellendi. Süreğen kullanımda noradrenalin sistemi üzerinden etkili olan imipramine ise ağrı eşiğini etkilemedi. Bu bulgulara dayanarak trisiklik antidepressanlarla oluşan analjezide serotoninin önemli bir halkayı oluşturduğu, noradrenalinin ise etkisiz olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
53 - SUMMARY The analgesia produced by tricyclic antidepressants in rats and role of serotonin in this analgesia have been investigated in this study. Imipramine and amitriptyline which are tricyclic anti depressants and serotonin synthesis inhibitor pCPA have been injected to rats as intraperitoneally. Acute analgesic effect was measured 90 sec. after first injections, chronic effect was measured on 7th and 15th days after 24 hours last injections by hot-plate method. Both of the antidepressants elevated pain threshold at acute measures, pretreatment with pCPA blocked the most of the analgesia. Based on this data it was found that in acute using, both of the antidepressants potentialize an endogenous analgesia mecmanism, which acts on serotonin system. At long-time use, amitriptyline which acts on serotonin had an analgesic effect and this effect was blocked by pCPA. Imipramine which acts on noradrenalin had no effect on pain threshold at chronic use. Consequently, serotonin is an important link at tri cyclic antidepressant analgesia but noradrenaline has no effect.