Tekstil sektöründe SMED ve hedef programlama yöntemleri ile hazırlık sürelerinin azaltılması
Reducing preparation times with SMED and goal programming methods in the textile sector
- Tez No: 714602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET ALAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ayar sürelerinin azaltılması üretim sırasında gerçekleşen kayıpların azaltılmasına ve müşteri isteğine uygun miktar ve zamanda üretime olanak sağlar. Yalın üretim tekniklerinden Tek Dakikalarda Kalıp Değişimi metodu makine hazırlık sürelerinde kayıpları azaltmak için aktif şekilde kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada bir işten diğer bir işe geçişi kısa sürede gerçekleştirme imkânı sağlayan Tek Dakikalarda Kalıp Değişimi yaklaşımı (SMED) yöntemi, iplik üretimi yapan bir tekstil firmasında darboğaza sebep olan ring makinelerinde harman değişiminde gerçekleşen zaman kayıplarını azaltmak için uygulanmıştır. İşletmede gerçekleştirilen harman türleri incelenerek, ayar süreleri iç ve dış ayar süreleri olarak gruplandırılmıştır. İç ayar sürelerinin azaltılması ve dış ayar sürelerine dönüştürülmesi amaçlanmıştır. İyileştirme öncesi ve sonrası değerler ölçülerek hazırlık aşamasındaki kayıplarda önemli bir iyileşme sağlanmıştır. Uygulamanın yapıldığı tekstil işletmesinde harman değişim süresinde iyileşme yapılarak verimlilik artırılmıştır. Ayrıca, ikinci uygulama olarak ayar yapılırken harcanan süreleri azaltmak için hangi sipariş hangi makinede üretilmesi gerektiğini belirleyecek hedef programlama modeli kurulmuştur. Kurulan model ile tekstil için oldukça büyük öneme sahip ring makinelerinde harman değişim süresinin azaltılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Reducing breakdown times allows to reduce the losses during production and to produce in the amount and time appropriate to the customer's request. Single Minute Exchange of Dies method, which is one of the lean production techniques, is an actively used method to reduce losses in machine setup times. In this study, the Single Minute Exchange of Dies (SMED) method, which enables the pass from one job to another in a short time, has been applied to a textile company that produces yarn. This method has been applied to the time losses in the change of blend in ring machines that cause bottlenecks. Time of all grouped blend were specified as internal and external set up. It is aimed to reduce the internal breakdown times and convert them into external breakdown times. By measuring the values before and after the improvement, it was observed that a significant improvement was achieved in the losses in the preparation phase. In the textile plant where the application was made, productivity has increased by improving the blend change time. In addition, as a second application, target programming was used to reduce the time spent for setting and to determine which order should be produced on which machine. With the established model, it is aimed to reduce the blend change time in ring machines, which are of great importance for textile.