Kamu alanlarındaki tuvaletlerde kapsayıcı tasarım kavramının etkileri
Effects of inclusive design concept in toilets in public areas
  1. Tez No: 714617
  2. Yazar: GÜNER DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN AYDAN BELEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Daha geniş kullanıcı kitlesini hedefleyen kapsayıcı tasarımın, günümüz dünyasında önemi her geçen gün artmaktadır. İnsanların fiziksel kabiliyetlerindeki farklılıkları göz önünde bulunduran ve kapsayıcı çözümler getiren bu tasarım düşüncesi, aktif yaşamdan izole edilmiş birçok bireyin tekrardan topluma kazandırılabilmesini amaçlamaktadır. Son dönemlerde popüler olan bu bakış açısı, bir çok tasarımcı ve mimarın özellikle kamusal alanlar için yapmış oldukları çalışmaların en temel prensibidir. İnsanlar için kent yaşamındaki en sorunlu karşılaşma, kamusal alan tuvaletleriyle olandır. İnsanların temel zorunluluklarından biri olan hacet giderme, aynı zamanda birey üzerinde en fazla pisikolojik baskıyı oluşturan fiziksel bir zorunluluktur. Bu yüzden tuvaletlerin özellikle de kamu alanları için inşa edilmiş ve edilmekte olanlarının kapsayıcı tasarım düşüncesini temel almaları çok önemlidir. Farklı fiziksel yapıdaki insanların kamusal alanda yaşadıkları problemlere ortak çözüm bulmak için kullanıcıların ortak fiziksel becerilerini tespit edip, bu becerileri daha geniş bir alana yayabilecek ürün ve ekipmanları tasarlamak gerekmektedir. Halkın kullanımına açık alanlarda ki şehir mekan ve ekipmanlarının tek düze tasarlanıp, çözümlenmesi, farklı fiziksel yapıdaki insanların kullanımını zorlaştırdığı gibi gündelik hayatın rutinlerinden de uzaklaştırmaktadır. Bu nedenden dolayı yapılan bu çalışmada, önerilen mekan ve ekipman tasarımları geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmeği hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The importance of inclusive design, which targets a broader user base, is increasing day by day in today's world. This design idea, which considers the differences in people's physical abilities and brings inclusive solutions, aims to reintegrate many individuals isolated from active life into society. This point of view, which has been popular lately, is the most fundamental principle of many designers and architects, especially in public spaces. The most problematic encounter in urban life for people is with public toilets. Relief, which is one of the essential obligations of people, is also a physical necessity that creates the most psychological pressure on the individual. That's why it's so vital that toilets, especially those built or being built for public spaces, are based on inclusive design thinking. To find standard solutions to the problems that people with different physical structures experience in the public space, it is necessary to identify the user common physical skills of the users and to design products and equipment that can spread these skills to a broader area. The uniform design and analysis of city spaces and equipment in public areas makes it difficult for people with different physical structures to use and removes them from daily life routines. For this reason, in this study, the proposed space and equipment designs aimed to appeal to a wide range of users.