Investigation of neuroendocrine effects of methylphenidate on gonadotropin releasing hormone and kisspeptin in cell culture models
Hücre kültürü modellerinde metilfenidatın gonadotropin salgılatıcı hormon ve kisspeptin üzerine nöroendokrin etkilerinin araştırılması
- Tez No: 714618
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Metilfenidat (MPH), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu için çocuklarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanımının büyüme ile ilgili etkileri hakkında tartışmalar olmasına rağmen, MPH'nin ergenliğe geçiş sırasındaki nöroendokrin mekanizmaları henüz detaylı araştırılmamıştır. Bu çalışma, MPH'nin gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) ve Kisspeptin (Kiss1) ekspresyonu ve salgılanması üzerindeki rolünü hücre kültürü teknikleri kullanarak in vitro olarak araştırmayı amaçlamaktadır. GnRH ve Kiss1 salgılayan hücreler, sırasıyla GT1-7 ve rHypoE-8, %5 CO2 ile nemlendirilmiş atmosfer altında 37°C'de %10 FBS ve %1 PSN içeren DMEM içinde tutuldu. MPH'nin 24 saat boyunca farklı dozlarda (1 nM-200 μM) proliferasyon ve migrasyon üzerindeki etkisi, sırasıyla tripan mavisi boya yöntemi ve yara iyileşme modelleriyle değerlendirildi. GnRH ekspresyonunu ve salgılanmasını araştırmak için hücreler, MPH'li veya MPH'siz (200 μM) FBS'siz ortamda hücre kültürü yapıldı ve gerçek zamanlı qRT-PCR ile GnRH ekspresyonunu ve ELISA ile ortama GnRH salınımını araştırmak için numuneler toplandı. Verilerin normal dağılımı Shapiro – Wilk normallik testi ile analiz edildi. Doz – yanıt deneylerinden elde edilen veriler, sırasıyla tek yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis, ardından sırasıyla Dunnet'in çoklu karşılaştırması ve Dunn'ın çoklu karşılaştırma testleri ile analiz edildi. Gerçek zamanlı qPCR ve ELISA verileri Student t-testi ve 2-ΔΔCT yöntemi ile analiz edildi. MPH'ye maruz bırakılmış ve bırakılmamış hücreler arasında proliferasyon ve migrasyon açısından anlamlı bir fark yoktu. Hücrelerin proliferasyon ve migrasyonu, farklı MPH konsantrasyonlarından etkilenmediğinden, gen ekspresyonunu ve hormon salınımını değerlendirmek için en yüksek 200 μM konsantrasyon seçildi. GnRH ekspresyonu, herhangi bir zaman noktasında istatistiksel bir fark olmaksızın kontrol koluyla istatistiksel olarak benzer aralıkta seyretti.
Özet (Çeviri)
Methylphenidate (MPH) is widely used among children for attention deficit hyperactivity disorder. Though there are discussions about the growth-related effects of its use, the neuroendocrine mechanisms of MPH around puberty have not been studied. This study aims to investigate the role of MPH on gonadotropin-releasing hormone (GnRH) and Kisspeptin (Kiss1) expression and secretion in vitro using cell culture techniques. GnRH and Kiss1 secreting cells, GT1-7 and rHypoE-8 cell lines respectively, were maintained in DMEM containing 10% FBS and 1% PSN at 37°C under 5% CO2 humidified atmosphere. The effect of MPH on proliferation and migration at different doses (1 nM-200 μM) for 24 hours was assessed by trypan blue dye exclusion and wound healing (scratch) assays, respectively. To investigate GnRH expression and secretion, cells were cultured in maintenance medium without FBS with or without MPH (200 μM) and samples at different were obtained to investigate GnRH expression by real-time qRT-PCR and GnRH release to the medium by ELISA. Normal distribution of the data was analyzed by Shapiro-Wilk normality test. Data from dose-response experiments were either analyzed one-way ANOVA or Kruskal-Wallis followed by Dunnet's multiple comparison or Dunn's multiple comparison tests, respectively. Real-time qPCR and ELISA data were analyzed by Student's t-test and 2-ΔΔCT method. There were no significant differences between untreated cells and MPH-treated cells in terms of proliferation and migration. As the proliferation and migration of the cells were not affected by the different concentrations of MPH, the highest concentration of 200 μM was selected to assess gene expression and hormone secretion. GnRH expression has remained comparable to the control arm with no statistical difference at any time point.