Malatya ilinde bulunan tepeliklerin seramik yüzeylerde yorumlanması
Aesthetic interpretation of the tepeliks in Malatya on ceramic surfaces
- Tez No: 714655
- Danışmanlar: DOÇ. OLCAY BORATAV
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnsanların önemli ihtiyaçları içerisinde yer alan giyim ve süslenme geleneği günümüze kadar devam etmiştir. Bu geleneğin önemli bir unsuru olan baş süslemesi Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar uzanmaktadır. Orta Asya döneminde ve Anadolu'da önemli kişileri temsil etmek için kullanılan başlıklar; makam, mevki, semavi, soylu ve zengin kişilerin sosyal sınıflardaki üstünlüklerini göstermek için özenle kullanılmıştır. Zaman içinde geleneksel baş süslemeleri kadının önemli günlerini temsil etmek için farklı coğrafyalarda ve dönemlerde bölgesel değişiklikler göstererek kullanılmış ve bu kapsamda kadın baş süslemenin bir parçası olan tepelikler araştırılmıştır. Çalışmanın evreni; Malatya İlinde bulunan kadın baş süslemelerindeki tepelikler, örneklemini ise; Malatya Beşkonaklar Etnografya Müzesinde 51 adet ve yörede kişi koleksiyonun da 6 adet olmak üzere toplam 57 adet madeni tepelikler özel izinlerle incelenmiş ve fotoğrafları çekilerek envanterleri oluşturulmuştur. Seramik yüzeyler için 8 adet seramik tepelik deneme çalışmaları 14 adet kişisel çalışmalar ile tepelikler yeniden tasarlanarak yorumlanmıştır. Tasarımlar, yüzeysel ve üç boyutlu olarak iki farklı türde çalışılmış ve metal, cam, boncuk, kumaş, iğne, firkete oyaları, pul gibi farklı materyaller ile zengin görsel bir anlatım dili oluşturularak, uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ornamentation, which is among the important needs of people, has continued from the past to the present. The head ornament, which is the most important part of the ornament, extends from Central Asia to Anatolia. Bashlyks used to represent important people in the Central Asian period and Anatolia; It has been carefully used to show the superiority of authority, position, heavenly, noble and wealthy people in social classes. Over time, traditional head ornaments have been used to represent women's important days, showing regional changes in different geographies and periods, and in this context, Tepeliks that are a part of head ornaments have been researched. The universe of the study; 57 metal tepeliks (51 of them and 6 of them in the collection of people in the region) samples which are the women's head ornaments in Malatya,have been examined with special permissons and their photographs have been taken in Malatya Beşkonaklar Ethnography Museum. For ceramic surfaces, 8 ceramic tepeliks trial studies and 14 personal studies were redesigned and interpreted. The designs were made by studying in two different types, superficial and three-dimensional, and a rich visual expression language was created with different materials such as metal, glass, beads, fabric, needles, hairpin laces, sequins.