Toryumun nükleer yakıt karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of thorium nuclear fuel characteristics
  1. Tez No: 714679
  2. Yazar: ENES SARIKAHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Energy, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Toryum, periyodik tablonun IV-B grubunda bulunur. Aktinitler element serisinde bulunan toryum, radyoaktif bir elementtir. Toryumun kimyasal özellikleri hafniyum, titanyum ve zirkonyum elementlerine çok benzediğinden dolayı bu elementlerle birlikte periyodik tablonun IV-B grubunda bulunmaktadır. Toryum suda çözünmez, HCl ve H2SO4'te çözünür. Suda çözünebilen toryum bileşikleri nitrat, klorit, sülfat ve florit tuzları içermektedir. Toryum, iyodür, florür, fosfat gibi iyonlarıyla asitlerde çok az çözünen veya hiç çözünmeyen bileşikler oluşturur. Bu bileşikler, toryumun diğer elementlerden ayrılmasında ve analizinde kolaylık sağlar. Toryum, uranyum gibi fisil bir madde değil üretken bir maddedir. Bu sebeple doğrudan enerji üretiminde kullanılamaz. Ayrıca bu özellik toryumun nükleer enerji üretimi sırasında daha güvenli olmasını sağlamaktadır. Toryum uranyuma oranla dünyada üç kat daha yaygındır. Bu da ülkelerin enerji ihtiyacını nükleer enerjiden karşılama arayışında geleceğin nükleer yakıtı adayı olmasını sağlamaktadır. Ülkemizde de enerji ihtiyacının her geçen gün artması dolayısıyla nükleer enerji çözümleri önem kazanmaktadır. Ülkemizdeki toryum rezervleri miktarları dolayısıyla bu elementin önemi daha da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thorium is in the IV-B group of the periodic table. Thorium is a radioactive element which in element series of the actinides. Due to chemical properties, thorium is very similar to hafnium, titanium, zirconium elements, so they are associated in the IV-B group of the periodic table. Thorium is not dissolved in the water, is dissolved in HCl, H2SO4. Water soluble of thorium compounds include nitrate, chlorite, sulfate and fluorite salts. Thorium forms compounds that dissolve little or no dissolve in acids with ions like iodide, fluoride, phosphate etc. These compounds facilitate the separation and analysis of thorium from other elements. Thorium is a fertile element, not a fissile element such as uranium. This reason cannot be used directly in energy production. In addition, this feature ensures that the thorium is safer during the production of nuclear energy. Thorium is three times more common in the world compared to uranium. This allows throium to be the nuclear fuel candidate of the future in the search of the energy needs of the nuclear energy. In our country, nuclear energy solutions are important due to increasing energy requirement every day. The importance of this element is growing because of the amounts of thorium reserves in our country.