Elektrikli araçların enerji talep tahmini
Energy demand forecast of electric vehicles
  1. Tez No: 714690
  2. Yazar: EMRE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÜNALAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALTUK BUĞRA SELÇUKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Konutlarda, sanayilerde, şehirlerde ve hızla gelişen elektrikli araç sektöründe yenilenebilir enerji kaynakları önem arz etmektedir. Elektrikli araçların enerji talebinin karşılanması sektörün gelişmesi, üretimin sürdürülebilirliği ve verim alınması için önem arz etmektedir. Elektrikli araçlar için gerekli olan enerjinin doğru yerde ve doğru zamanda tahmininin yapılması birçok açıdan kritik öneme sahiptir. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin miktarının değişken olması, üretilen elektrikli araç miktarı ve batarya verimlerindeki değişiklikler nedeniyle üretilen enerjinin şebekeyle arasındaki bağlantı entegrasyonunun ve verimin optimal olabilmesi için enerji talep tahmininin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada makine öğrenmesi ve yapay zekâ teknikleri kullanılarak elektrikli araç için enerji talebinin tahmin edilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are important in residences, industries, cities and the rapidly developing electric vehicle industry. Meeting the energy demand of electric vehicles is important for the development of the sector, the sustainability of production and efficiency. Estimating the energy required for electric vehicles at the right place and at the right time is critical in many aspects. In addition, due to the variable amount of energy produced from renewable energy sources, the amount of electric vehicles produced and changes in the battery efficiency, the connection integration between the generated energy with the grid and the energy demand estimation should be made in order for the efficiency to be optimal. In this study, it is planned to estimate the energy demand for electric vehicles by using machine learning and artificial intelligence techniques.