Effects of ambient temperature and drive cycle on electric vehicle charging using photovoltaic systems
Sıcaklık ve sürüş çevrimi faktörlerinin fotovoltaik sistemler ile elektrikli araç sarjı üzerindeki etkileri
- Tez No: 636321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR TAYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE YÜKSEL BEDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunları ancak sera gazları salınımı azaltılarak çözülebilir. Salınan sera gazlarının yaklaşık %14'ü ulaşım sektöründen kaynaklanmaktadır. Fosil yakıt ile çalışan araçlardan elektrikli araçlara geçiş sorunun çözümü için en umut vadeden seçeneklerden biridir. Ancak, üretilen elektriğin yaklaşık olarak %68'i fosil yakıt kullanılarak üretilmektedir. Eğer elektrikli araçlar fosil yakıt kullanan termik santrallerde üretilen elektrik ile şarj edilirse toplam sera gazı salınımında herhangi önemli bir değişme olmayacaktır. Bu tez çalışmasında FV sistemden üretilen enerji ile elektrikli araç şarjı için genel bir model oluşturulmuştur. Bu model seçilen bölge için FV sistemden üretilecek enerji tahmini ve elektrikli araçların ihtiyaç duyacağı enerji talebi tahminlerini içermektedir. Daha sonra üretilen enerji ile talep edilen enerji karşılaştırılmıştır. Ardından geliştirilen model vaka analizi olarak İstanbul, Los Angeles(LA) ve New York(NY) şehirlerine uygulanmıştır. LA ve NY şehirleri farklı iklim, çevre ve sürüş özelliklerine sahiptir. Enerji talebi tahmini modeli oluşturulurken tahminlerin gerçeği en iyi şekilde yansıtması için hava sıcaklığının ve sürüş davranışlarının elektrikli araçların enerji tüketimleri üzerindeki etkisi dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tasarlanan FV sistemler seçilen üç şehir için de senelik enerji talebini karşılayabilmektedir. İstanbul vaka analizinde varsayılan 10 aracın yıllık enerji talebi yaklaşık 300 MWh olurken, varsayılan otoparka kurulan 22.5 kW kurulu güce sahip FV sistem yılda yaklaşık 306 MWh enerji üretebilmektedir. LA ve NY şehirlerinin karşılaştırılması sonucunda Los LA FV elektrikli araç şarjı konusunda finansal ve enerji verimliliği olarak daha uygun olduğu saptanmıştır. Ayrıca enerji talebi tahminleri sırasında hava sıcaklığının ve sürüş profilinin enerji talebini %50'ye kadar artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global warming and climate change problem can be solved by only decreasing greenhouse gases (GHGs). About 26% of the global GHG emissions are emitted by the transportation sector. Switching from fossil fuel burning vehicles to electric vehicles is one of the most promising solutions. However, 68% of the electricity is generated by using fossil fuels in the world and if a switch to electric vehicles happens without transforming the electricity generation sector, transportation emissions might even increase. Therefore, EVs are only as clean as their energy source. Implementing renewable energy into transportation sector is a crucial step that must be taken to reduce transportation emissions. Wind energy resources have larger spatial and temporal variations compared to solar energy. In addition, solar energy is much easier to estimate and imply. PV plants can be installed in a decentralized way. Thus, every parking lot can be covered with PV. In this study, a general model is developed to estimate the energy generation from PV-covered parking lot systems and energy demand for electric cars. After the model is developed, case studies are performed using temperature and drive cycle information for Istanbul, Los Angeles and New York City. These locations are compared in terms of PV-EV feasibility considering several aspects. On the energy demand side, the effects of ambient temperature and driving style are considered to have a more accurate model. It show that PV system can cover the annual demand for all case studies. The annual energy demand of 10 cars in Istanbul case study is about 300 MWh while the energy generation from the modeled 22.5 kW PV system is about 306 MWh. In the comparison of two cities, Los Angeles which represents mild ambient conditions is more favorable than New York City which represents the ambient conditions which include cold winters and hot summers. The results reveal that the ambient and driving conditions can increase the energy demand.