Paroksismal atriyal fibrilasyonun günlük yaşamda tanısı ve takibi için pratik kullanımlı bir cihaz geliştirilmesi
Development of a practical use device for the diagnosis and monitoring of paroxysmal atrial fibrilation in daily life
- Tez No: 714706
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kardiyoloji, Biophysics, Electrical and Electronics Engineering, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Paroksismal atriyal fibrilasyon epizotlarının rastgele zaman ve periyotlarda oluşması, hastanın hastaneye ulaşmasından çok daha kısa sürede kalp atışlarının normal sinüs ritmine dönmesi gibi sebepler paroksismal atriyal fibrilasyonun standart elektrokardiyogram kaydı ile teşhisini zorlaştırır. Bu sebeple, teşhis için geleneksel yöntemlerden daha etkili yöntemler geliştirilmelidir. Tezde“elektrokardiyogram ve el bileği nabız sinyali birlikte değerlendirilerek paroksismal atriyal fibrilasyonun günlük yaşamda kolay, hızlı ve güvenilir şekilde teşhisine yönelik bir yöntem geliştirilebilir mi; geliştirilmesi durumunda bu yöntem klinik araştırma süreci ile test edilerek pratik şekilde kullanılabilecek düzeyde rutin kullanıma sunulabilir mi?”sorusu yanıtlanmıştır. Bu amaçla, deneklerden eş zamanlı olarak elektrokardiyogram kaydı ve el bilek nabız sinyali kaydı alınmıştır. Elektrokardiyogramdaki ardışık R-Tepesi başlangıç anı ve el bileği nabız sinyali başlangıç anı arasındaki gecikme süreleri hesaplanmıştır. Bu bilgi ve hesaplanan diğer bilgiler analiz edilmiştir. İnceleme sonucunda, hasta ve sağlıklı denekler arasında bazı farklılıklar tespit edilmiştir. Ancak bu farklılıkların paroksismal atriyal fibrilasyona işaret edip etmediği konusunda kesin sonuçlara ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons such as the occurrence of paroxysmal atrial fibrillation episodes at random times and periods, and the return of the heartbeat to normal sinus rhythm in a much shorter time than the patient's arrival at the hospital make it difficult to diagnose paroxysmal atrial fibrillation with standard electrocardiogram recording. For this reason, more effective methods for diagnosis than traditional methods should be developed. In this thesis,“Can a method for the easy, fast and reliable diagnosis of paroxysmal atrial fibrillation in daily life be developed by evaluating the electrocardiogram and wrist pulse signal together; If this method is developed, can this method be tested with the clinical research process and put into routine use at a level that can be used practically?”The question has been answered. For this purpose, electrocardiogram recording and wrist pulse signal were recorded simultaneously from the subjects. The lag times between the sequential RPeak onset moment and the wrist pulse signal onset moment in the electrocardiogram were calculated. This information and other calculated information were analyzed. This information and other calculated information were analyzed. As a result of the review, some differences were detected between the patients and healthy subjects. But no definite conclusions were reached, whether or not these differences indicate paroxysmal atrial fibrillation.