Role of composites length-scale onplasticity in bulk metallic glasses
Metalik camların plastisitesinde kompozitlerin uzunluk ölçeğindeki rolü
  1. Tez No: 714727
  2. Yazar: TANYA AYCAN BAŞER ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCELLO BARICCO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli Studi di Torino
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Metalik cam, çekirdek oluşumunun ve kristal büyümesinin engellenmesi amacıyla sıvı metalin ergime sıcaklığından cam geçiş sıcaklığına ani soğutulması sonucunda elde edilmektedir. Böylelikle kristal yapı oluşumu engellenir ve amorf yapı oluşturulur. Yüksek korozyon dayanımları, yüksek aşınma, yüksek elastiklik değerleri ve yüksek sertlik değerinden dolayı amorf yapıdaki bu malzemeler, son yıllarda tüm dikkatleri üzerine çekmiştir ve dünyada birçok önemli araştırma kuruluşlarında çalışılmaktadırlar. Çok bileşenli alaşımların keşfedilmesi ile döküm yoluyla amorf yapıda iri hacimli metalik camların (İHMC) üretimine başlanmıştır. Amorf metalik camların bahsedilen önemli avantajları yanında dezavantajı ise, kristal malzemeler ile kıyaslandığında, plastik şekil değişiminin zayıf olmasıdır.Bu dezavantaj İHMC elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasında, yüksek dayanımlı İHMC'ların plastiklik özelliğini geliştirmeye yönelik yeni amorf İHMC malzeme tasarımı ve üretimi araştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ni, La, Pd and Mg-based alloys that retain a glassy state in bulk form (bulk metallic glasses or BMGs) via conventional ingot casting. Due to their 2% elastic strain range (as compared to 0.2% for crystalline materials) BMGs currently have the best known values for the performance index σ2/E and good values of the index σ2/ρE (where σ, ρ and E are respectively the yield strength, mass density and Young's modulus). While they exhibit a very high elastic limit of 2% strain, which is of major interest for many structural applications, they show insignificant macroscopic room-temperature plasticity and fail by fracture when solicited beyond their elastic limit. The major objective of the proposed research programme was to develop ductile highstrength BMG based composites showing of the order of 10% plastic deformation at room temperatures. This achieved by the introduction of selected dispersions of a second phase of crystalline particles in the BMG matrix. In addition to the development and testing of these different types of BMG-based composites, a major objective was to generate fundamental understanding of the role of length scales (micro-nano) and internal stresses (thermo-mechanical and of the second phase dispersion on the mechanical properties and the nature of interfaces in order to determine of the conditions of ductilisation with significant plastic deformation. The objectives have been pursued on BMG composites with crystalline dispersions of an intrinsic phase. The intrinsic phase particle dispersion was obtained by the controlled and partial crystallisation of the BMG matrix. These objectives are inherently multidisciplinary in nature as they require contributions from experts in thermodynamics, liquid and powder metallurgic processing, real-time monitoring of transformations via diffraction techniques using synchrotron light (ESRF) and high resolution structural characterisation techniques such as TEM, HRTEM and others. The objective of pursuing the development of the intrinsic-type BMG composites aims to capitalize on recent achievements of the project partners. While many partially crystallised metallic glasses do not show significant plasticity, some show 5 to 15% room temperature plasticity and a fundamental objective of the research was to reach full understanding of the materials property and length scale requirements for plastic behaviour. The multi-disciplinary objectives have been attained by the coupling of experimental data, continuum mechanics and molecular-scale simulation of the atomic structures and in particular the use of recently available powerful molecular dynamics methods capable of simulating deformation in samples of atoms in glassy, nano-grained and composite states.