Performance of electrical power flow solvers: Case studies
Elektriksel güç akışı çözücü performansları: Vaka çalışmaları
- Tez No: 714772
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dağıtık elektrik üretimindeki gelişmeler ve elektrik ihtiyacının artması, elektrik sistemlerini daha karmaşık hale getirmektedir. Bunun sonucunda, elektrik baralarının sayısı artmış ve elektriksel güç akışının hesaplanması için kullanılan matrislerin boyutu genişlemiştir. Bu nedenle, farklı çözücüler üzerinde araştırma ve performans analizine ihtiyaç vardır. Bu tezde, elektrik güç akışı için yinelemeli çözücüler arasında bir performans karşılaştırması incelenmiştir. Bu çözücüler Newton-Raphson, Fast-Decoupled ve Newton-Krylov Spaces yöntemleridir. Ayrıca, Newton-Krylov Uzayları Yönteminde paralel programlamanın etkisi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advancing technologies in distributed electrical generation and increasing amount of required electricity make electrical systems more complicated. Thus, the number of buses has increased and the size of incidence matrix for electrical power flow calculation has expanded. Hence, investigation and performance analysis on different solvers are needed. In this thesis, a performance comparison between iterative solvers for electrical power flow is studied. These solvers are Newton-Raphson, Fast-Decoupled and Newton-Krylov Spaces methods. Besides, the effect of parallel programming in Newton-Krylov Spaces Method is also investigated.