Preparation of pedestrian evacuation time maps for southern coasts of Bodrum peninsula, Turkey
Bodrum yarımadası güney kıyıları için yaya tahliyesi süre haritalarının hazırlanması
- Tez No: 714773
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ SÜZEN, PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tarihsel kayıtlar, Türkiye kıyılarının geçmişte önemli sayıda tsunami ile karşı karşıya kaldığını ortaya koymaktadır. Türkiye'yi çevreleyen denizlerde oluşan tsunamiler, Pasifik Okyanusu'ndakiler kadar felaket olmasa da, yine de Nüfusu yoğun olan turistik kıyılarda önemli hasarlara neden olabilir. Doğu Akdeniz ve Ege Denizi, Türkiye'nin sismik olarak aktif bölgelerindenir. Bu nedenle çok sayıda deprem ve buna bağlı tsunamiler Türkiye'nin batı kıyılarını tehdit etmektedir. Türkiye kıyılarında son zamanlarda, 21 Temmuz 2017'de Bodrum-Kos ve 30 Ekim 2020'de İzmir-Samos olmak üzere iki önemli tsunami olayı kaydedilmiş ve hasar meydana gelmiştir. Bu olaylar, Türkiye kıyılarının bir tsunami tehdidine karşı hazırlıklı olması gerektiğini hatırlatmıştır. Kritik en kötü durum tsunami senaryolarına dayalı sayısal simülasyonlar, NAMI DANCE sayısal modeli ile gerçekleştirilmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre kritik en kötü senaryo olarak 1956-Amorgos sismik senaryosu ve Gökova sismik ve Gökova-Kuzey-Datça heyelan senaryosu seçilmiştir. Bu çalışma kapsamında Yaya Tahliye Analiz Aracı (PEAT) kullanılarak, Bodrumun güney kıyılarındaki yerleşim alanları için, yukarıda bahsedilen olan kritik senaryolara göre yaya tahliyesi haritaları hazırlanmıştır. PEAT, risk bölgesi boyunca yükseklik, arazi örtüsü, yürüme hızı ve hareket yönüne dayalı olarak tahliye sürelerini tahmin eden bir en-kısa mesafe (LCD) tahliye modelidir. Elde edilen tahliye haritalarına göre yaya için gereken tahliye süresinin sırasıyla Bodrum Merkez, Yahşi, Akyarlar-Karaincir-Aspat Koyları, Bitez ve Gümbet koylarında yer alan 8, 6, 5, 4, 3 dakikadır. Ortaya çıkan tahliye süreleri daha sonra yerinde ölçümlerle test edilmiş ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical records reveal that Turkey coasts faced with a considerable number of tsunamis in its past. Although the tsunamis in the seas surrounding Turkey are not as catastrophic as the ones in Pacific Ocean, still they may cause substantial damage to the highly populated touristic coastal places. Eastern Mediterranean Sea and Aegean Sea are in the seismically active region of Turkey. Therefore, numerous earthquakes and associated tsunamis are threatening the western coasts of Turkey. Recently, two important tsunami events recorded and damaged the coastal areas of Turkey, which are Bodrum-Kos tsunami on 21 July 2017 and Izmir-Samos tsunami on 30 October 2020. These events reminded that the Turkey coasts should be prepared for a tsunami threat. Numerical simulations based on critical worst-case tsunami scenarios are performed with NAMI DANCE numerical model. According to the simulation results, 1956-Amorgos seismic scenario and Gökova seismic and Gökova-North-Datça landslide scenario are selected as critical worst-case scenarios. In this study, evacuation walk time maps are prepared for the highly populated settlements of Bodrum Peninsula by using Pedestrian Evacuation Analyst Tool (PEAT) based on the selected critical scenarios mentioned above. PEAT is a least-cost distance (LCD) evacuation model that estimates evacuation times throughout hazard zone based on elevation, land cover, walking speed and direction of movement. The resultant pedestrian evacuation maps revealed that the evacuation time needed for pedestrian is 8, 6, 5, 4, 3 minutes located in Central Bodrum, Yahşi, Akyarlar-Karaincir-Aspat Bays, Bitez, and Gümbet bays, respectively. The resultant evacuation times are tested and validated by on-site measurements.