Determining service life and ageing characteristics of composite solid propellants by their chemical properties
Kompozit katı yakıtların kimyasal özelliklerinin modellenmesiyle servis ömürlerinin ve yaşlanma karakteristiğinin belirlenmesi
- Tez No: 714771
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, DR. MELİS KESİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kompozit katı yakıtlar, kontrol edilebilirliği ve uygulanabilirliği açısından roket sistemlerinde sıkça kullanılan yakıt türlerinden biridir. Yakıtların yaşlanma süreci roketlerin performansını ve çalışma güvenliğini büyük ölçüde etkilediğinden, bu durum yakıtların servis ömürlerinin çalışılmasını son derece önemli kılmaktadır. Literatüre bakıldığında, kompozit yakıtların ömür belirleme süreçlerinin çoğunlukla gerilme ve gerinim parametreleri gibi mekanik özelliklerin takibi yapılarak ele alındığı görülmektedir. Bu çalışma kapsamında, çözünen oranı ve çapraz bağ yoğunluğu gibi, yakıtın içerisinde gerçekleşen kimyasal özelliklerindeki değişimlerin gözlemlenmesi ve bu özelliklere ait değişimleri temsil eden, yakıtların servis ömürlerinin ve yaşlanma kinetiğinin belirlenmesinde kullanılacak matematiksel bir model inşası hedeflenmektedir. Bundan ötürü, bütünsel bir yaklaşım oluşturabilmek adına, altı farklı hidroksil-sonlu polibutadien (HTPB) tabanlı yakıta ait kimyasal özellikler ve bunun yanı sıra mekanik ve fiziksel özellikler hızlı yaşlandırma süresince gözlemlenmiştir. Tasarlanan deneyin doğası gereği başlıca yaşlanma mekanizması oksidatif çapraz bağlanma olduğundan, hızlı yaşlandırma süreci boyunca takip edilen kopma gerilmesi ve sertlik değerlerinde bir artış gözlenirken kopma uzaması ve çözünen oranı değerlerinin azaldığı görülmüştür. Mekanik ve kimyasal özelliklerde görülen bu değişikler ise farklı yaklaşımlar kullanılarak matematiksel olarak modellenmiştir. Bu modellemelere ait sonuçlar sadece yakıtların değil, aynı zamanda enerjik ve enerjik olmayan polimerik malzemelerin servis ömrü belirleme çalışmaları için de temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Solid composite propellants are widely used in rocket systems due to their extended manageability and practicality. Service life determination issue of these energetic materials is an extremely important subject as performance and operation safety of rockets may greatly be affected by ageing of propellant. When literature is looked through, it can be noticed that service life determination of composite propellants is commonly held by modeling mechanical properties such as stress and strain parameters. In this study, direct monitoring of chemical alterations, such as change in soluble fraction and crosslink density, transpiring within the propellant and building a related model for these chemical properties in order to determine ageing characteristics and service life is aimed. Hence, to be able to offer an integral approach, mechanical and physical besides chemical properties of six different hydroxyl-terminated polybutadiene (HTPB) based propellants were observed within the scope of accelerated ageing process. Since oxidative crosslinking was the primary ageing mechanism, while stress at break and hardness values showed increment, strain at break and soluble fraction values decreased during the course of accelerated ageing. Mechanical and chemical alterations were mathematically modeled using several different approaches. These results provide a basis for studies regarding service life determination of not only propellants, but also energetic and non-energetic polymeric materials.