Fadl Hasan Abbas'ın Kur'an ilimlerine katkıları (İtkânu'l-Burhân'ın Burhân ve İtkân ile karşılaştırması)
Contributions of Fadl Hasan Abbas to the sciences of the Qur'an (Comparison of Itqân al-Burhân's with Burhân and Itqân)
- Tez No: 714807
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, Kur'an ilimleri alanında yoğun faaliyetleri bulunan yakın dönem müelliflerinden Fadl Hasan Abbas'ın (1932-2011) Kur'an ilimleri sahasına sunduğu yenilikler ve katkılar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaca matuf olarak onun İtkânu'l-Burhân fî 'ulûmi'l-Kur'ân adlı eseri, alanın en meşhur kitapları olan Zerkeşî'nin (öl. 794/1392) el-Burhân fi 'ulûmi'l-Kur'ân'ı ve Suyûtî'nin (öl. 911/1505) el-İtkân fî 'ulûmi'l-Kur'ân'ı ile çeşitli meseleler bakımından mukayese edilmiştir. Tez; giriş, onu takip eden üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır: Giriş kısmında Kur'an ilimlerinin doğuşu, tedvini ve tarihî gelişimi ele alınmıştır. Birinci bölümde Fadl Abbas'ın hayatına, dinî, ahlâkî ve ilmî kişiliğine yer verilmiş, eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde el-Burhân, el-İtkân ve İtkânu'l-Burhân hakkında temel bilgiler verilmiş, ardından adı geçen üç kitap bazı hususlar yönünden karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde müsteşriklerin Kur'an'a yönelik iddialarına karşı Fadl Abbas'ın İtkânu'l-Burhân'da verdiği cevaplara temas edilmiştir. Sonuç kısmında ise araştırma boyunca elde edilen veriler arz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been tried to determine the innovations and contributions of Fadl Hasan Abbas (1932-2011), one of the recent authors who have intense activities in the field of Qur'anic sciences. For this purpose, his work Itqân al-Burhân fî 'ulûm al-Qur'an is the most famous book of the field, Zarkashi's (d. 794/1392) al-Burhân fî 'ulûm al-Qur'an and Suyuti's (d. 911/1505) al-Itqân fî 'ulûm al-Qur'an are compared in terms of various issues. Thesis; consists of the introduction, three chapters and the conclusion: The birth, compilation and historical development of the Qur'anic sciences are handled in the introduction. In the first chapter, the life of Fadl Abbas and his religious, moral and scientific personality is included and his works are introduced. In the second chapter, information about al-Burhân, al-Itqân and Itqân al-Burhân are given, these three books are compared. In the third chapter, the answers given by Fadl Abbas against the orientalists' claims against the Qur'an are mentioned. In the conclusion part, the research findings were presented.