Yetişkin bağlanma stillerinin hemşirelerde özgecilik düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of adult attachment styles WİTH the level of freedom in nurses
  1. Tez No: 714819
  2. Yazar: SEFA SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, hemşirelerin yetişkin bağlanma stillerini ve özgecilik düzeylerini belirlemek olup aynı zamanda yetişkin bağlanma stillerinin hemşirelerde özgecilik düzeyi ile ilişkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırmanın evrenini Kayseri Şehir Hastanesinde çalışmakta olan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise evreni belirli örneklem hesaplaması ile 304 kişi ile sınırlı tutulmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“İlişki Ölçekleri Anketi”ve“Özgecilik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Non-Parametrik yöntemlerden Ki Kare tekniği, Parametrik yöntemlerden ise Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans analizi tekniği ve ileri analizler için Tukey Testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada hemşirelerin %34.7'si kayıtsız bağlanma, %32.2'si güvenli bağlanma, %18.8'i kaygılı bağlanma son olarak %14.5'i ise saplantılı bağlanma stiline sahip olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda hemşirelerde özgecilik ölçeğinin aile boyutunda puan ortalamaları 17.95±3.30, sosyal boyutta puan ortalamaları 13.63±3.74, yardımseverlik boyutunda puan ortalamaları 15.88±3.39, sorumluluk boyutunda puan ortalamaları 16.90±2.90 ve son olarak ölçeğin toplam puanlarında ise 64.36±9.47 olarak hesaplanmıştır. Son olarak hemşirelerde özgecilik ölçeğinin sosyal boyutu ile bağlanma stilleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur (p0.05). Sonuç: Hemşirelerin büyük bir çoğunluğu güvenli ve kayıtsız bağlanma stillerine sahiptir. Hemşirelerde aile boyutundaki özgecilik düzeyleri yüksek sosyal ve yardımseverlik boyutlarındaki düzeyleri orta buna karşın, sorumluluk boyutunda ise düşük düzeyde olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda güvenli bağlanma stiline sahip hemşireler saplantılı, kayıtsız ve kaygılı stildeki meslektaşlarından daha yüksek sosyal alanda özgecilik düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to determine the adult attachment styles and altruism levels of nurses and also to examine the relationship between adult attachment styles and the level of altruism in nurses. Material and method: This study is descriptive and relationship-seeking. The population of the study consisted of nurses working in Kayseri City Hospital. The sample of the study, on the other hand, was limited to 304 people with a specific sample calculation.“Personal Information Form”,“Relationship Scales Questionnaire”and“Altruism Scale”were used to collect the data. Chi-square technique from Non-Parametric methods, Independent Sample t-Test from Parametric methods, One-Way Analysis of Variance technique and Tukey Test for further analysis were used in the evaluation of the data. Results: In the study, it was determined that 34.7% of the nurses had dismissive attachment style, 32.2% had secure attachment style, 18.8% had anxious attachment style and 14.5% had preoccupied attachment style. At the same time, the mean score in the family dimension of the altruism scale for nurses was 17.95±3.30, the mean score in the social dimension was 13.63±3.74, the mean score in the helpfulness dimension was 15.88±3.39, the mean score in the responsibility dimension was 16.90±2.90, and finally the total score of the scale was calculated as 64.36±9.47. Finally, statistically significant differences were found in nurses in terms of the social dimension of the altruism scale and attachment styles (p0.05). Conclusion: The vast majority of nurses have secure and dismissive attachment styles. It was determined that the levels of altruism in the family dimension of the nurses were high, while the levels in the social and benevolence dimensions were moderate, while it was low in the responsibility dimension. At the same time, it was determined that nurses with a secure attachment style had a higher level of altruism in the social field than their colleagues with an obsessive, apathetic and anxious style.