FİFA 2018 Dünya Kupası maçlarının teknik, taktik ve hareket zaman ilişkisinin istatistiksel analizi
Statistical analysis of technical, tactical and movement time relationships of 2018 World Cup matches
  1. Tez No: 714863
  2. Yazar: SÜLEYMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SÜRHAT MÜNİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, FIFA 2018 Dünya Kupası grup ve grup sonrası yapılan maçların sonucunda başarılı olan takım ve konfederasyonların teknik- taktik ve hareket zaman ilişkisi açısından hangi paremetrelerde ön planda olduklarını değerlendirmek, yorumlamak ve konfederasyonların futbol ekolleri arasındaki farklılıkları belirlemek için amaçlanmıştır. Araştırma için toplanan veriler FİFA'nın resmi web sitesi https://www.fifa.com ve https://tr.whoscored.com adreslerinden elde edilmiştir. Turnuvaya toplam 32 takım katılmış olup, toplamda 64 müsabaka oynanmıştır. Beraberlikle sonuçlanan 14 müsabaka skor anlamında bir farklılık oluşturmadığı için araştırmamız kapsamında 50 maç değerlendirmeye alınmştır. Müsabakalar 90 dakikalık normal süresi berabere bitmemiş olan ve sonucunda bir kazananın olduğu maçları kapsamıştır. Araştırmada edilen tüm veriler için SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup verilerin ortalama, frekans, standart sapma ve yüzde değerleri hesaplanarak değerlendirilmiştir. Verilerin dağılımı ve varyansların homojenitesi incelenmiş Bağımsız iki grup arasındaki farklılığı tespit etmek için indepented t-Testi veya Mann Whitney U testi kullanılmıştır, Konfederasyonlar arasındaki parametrelerden şut değişkeninin dağılımı ve ortalama karşılaştırmaları tek yönlü varyans analizi (One way anova), normal dağılım göstermeyen verilerde de nonparametrik testlerden Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Konfederasyonların gol ve pas değişken parametreleri için ise yüzde ve ortalama hesaplamaları yapılmıştır. Belirtilen parametreler doğrultusunda iki sayısal ölçüm arasında doğrusal bir ilişki olup olmadığını, varsa bu ilişkinin yönünü ve şiddetinin ne olduğunu belirlemek için de Pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistical Analysis of Technical, Tactical and Movement Time Relationships of 2018 World Cup Matches The aim of this research is to evaluate and interpret which parameters are at the forefront in terms of technique-tactics and time motion relationship of the successful teams and confederations as a result of the FIFA 2018 World Cup group and post-group matches, and to determine the differences between the football style of the confederations. The data collected for the research were obtained from the official website of FIFA, https://www.fifa.com and https://tr.whoscored.com. A total of 32 teams participated in the tournament and 64 matches were played in total.Since 14 matches that ended in a draw did not make a difference in terms of score, our research was evaluated out of 50 matches. Competitions included matches in which the 90-minute standart time did not end in a draw and there was a winner as a result. SPSS 22.0 package program was used for all the data obtained in the research, and the mean, frequency, standard deviation and percentage values of the data were calculated and evaluated. The distribution of the data and the homogeneity of the variances were examined. In order to determine the difference between the two independent groups, the indepented t-Test or the Mann Whitney U test were used. One-way analysis of variance (One way anova) was used for the distribution and mean comparisons of the shot variable among the parameters among the confederations, and the Kruskal-Wallis H test, which is one of the nonparametric tests, was applied to the data that did not show normal distribution. Percentage and average calculations were made for the goal and pass variable parameters of the confederations. Pearson correlation analysis was performed to determine whether there is a linear relationship between two numerical measurements in line with the specified parameters, and if so, what the direction and severity of this relationship is.