Ascaris lumbricoides yumurtalarının çeşitli kimya maddelerine karşı direnci
- Tez No: 71487
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı dezenf eksiyon maddelerinin döllenmiş Ascaris lumbricoides yumurtaları üzerine olan etkilerini inceledik. %48'lik etil alkoldeki %2, %1 ve %0.5'lik iyot çözeltilerinin ayrıca %50 mersolün (%1 Merbrominli sı vı) Ascaris lumbricoides yumurtaları üzerinde yarım saatte bile öldürücü etkileri olduğunu gördük. %48'lik etil alkolün bu yumurtalar üzerinde öldü rücü etkisi olmadı. Fakat %48'lik alkolde %3 HCİ ilave' edildiğinde bu etkiyi az bir miktar arttırdı. %96'lık etil alkolün öldürücü etkisi 24 saatte elde edildi. %10 NaOH, %10 H-SO,, %50 Batticon, %50 Betadin, %50 Saylon, %2 Savlon, %50 Phisohex ve %50 Zefiran'ın Ascaris lumbricoides yumurtaları üzerinde öldürücü et kileri tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we have investigated the effects of various disinfectant substances on fertilized Ascaris 1 umb ricoides eggs. We have found that letal effects of 2%, 1%, and 0.5% Iodine solution in 48% ethyl alcohol and 50% Mersol were within half an hour. While 48% Ethyl alcohol did not have any effects > adding of 3% HC1 into 48% ethyl alcohol increased this effect in a little amount. The letal effect of 96 % Ethyl alcohol has been obtained in 24 hours. 10% NaOH, 10%H2SO,, 50% Batticon, 50% Betadine, 50% Savlon, 2% Savlon, 50% Phisohex and 50% Zefiran were not effective on Ascaris lumbr icoides eggs.