Teşil salatalarda helmint yumurtalarının prevalansı
Prevalance of helminth eggs for salads
  1. Tez No: 193488
  2. Yazar: ZEKİ OZAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZETYeşil Salatalarda Helmint Yumurtalarının PrevalansıZeki OZANBu çalışmada yeşil soğan, marul, maydanoz, roka ve tere olmak üzere beş ayrı salatamalzemesinin helmint yumurtaları ile kontaminasyonu araştırıldı. Çalışma materyaliAnkara'da semt pazarlarından, yaş sebze ve meyve halinden ve manavlardan temin edildi.Yıkanmamış 100 sebze örneğinin yapılan mikroskop muayelerinde 14(%14) tanesindehelmint yumurtaları teşhis edilmiş, yıkanmış örneklerde ise hiçbir helmint yumurtasınarastlanmamıştır.Yıkanmamış örneklerin 2 tanesinde (%2) Toxocara spp., 8 tanesinde (%8) Taenia spp.ve 4 tanesinde (%4) Ascaris lumbricoides yumurtaları teşhis edilmiştir. Yıkanmamışörneklerde en yüksek helmint yumurtası oranı (%20) marul örneklerinde, en düşük helmintyumurtası oranı (%10) yeşil soğan ve tere örneklerinde bulunmuştur. Taenia spp. yumurtalarıen yüksek sayıda (n=101) teşhis edilen yumurta olmuş, onu Toxocara spp. (n=18) yumurtalarıizlemiştir. En az sayıda teşhis edilen helmint yumurtaları A. Lumbricoides (n=15)'dir. Enyüksek (n=36) helmint yumurtası maydanoz örneklerinde sayılmıştır. En az helmintyumurtası (n=15) tere örneklerinde sayılmıştır.Bu sonuçlar göstermiştir ki, yıkanmamış çiğ sebzeler helmint enfeksiyonları için önemlibir bulaş kaynağıdır ve tüketiciler için önemli bir sağlık riski oluşturmaktadır. Çiğ olaraktüketilen sebzelerden özellikle yapraklı olanlar tüketilmeden önce etkili bir şekildeyıkanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYPrevalance of helminth eggs on vegetables for saladsZeki OZANIn this study, the presence and prevalence of helminth eggs on raw vegetables, includinggreen onions, lettuce, watercress, parsley and garden cress purchassed from open markets,wholesalers and greengrocers in Ankara, Turkey were determined. Helminth eggs weredetected in 14(%14) of unwashed 100 vegetable samples by light microscopy whereas noeggs were detected in washed samples.Helminth eggs detected were Toxocara spp. in 2 (2%), Taenia spp. in 8 (8%), andAscaris lumbricoides in 4 (4%) in unwashed samples. The highest level (20%) of helminteggs was detected in lettuce samples and the lowest level (10%) of eggs was detected in bothgreen onion and garden cress samples. Taenia spp. eggs were recovered to be highest number(n=101), followed by Toxocara spp. (n=18) and A. Lumbricoides was found to be the lowestnumber (n=15). The highest helminth egg number (n=36) was counted in parsley samples andthe lowest egg number (n=15) was in garden cress samples.These results showed that unwashed raw vegetables are an important contamination pathwayfor helminth infections and pose a great health risk for consumers. Therefore, vegetablesparticularly leafly ones consumed raw must be washed well and effectively.