Bi2S3 nano-çubukları dekore edilmiş bentonit nanokompozitin yapısal karakterizasyonu ve fotokatalitik uygulamaları
Structural characterization and photocatalytic applications of Bi2S3 nanorods decorated bentonite nanocomposite
  1. Tez No: 714871
  2. Yazar: SELİN ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Bi2S3 nanoçubukların görünür bölge ışınları altındaki fotokatalitik performansını arttırmak için Bi2S3 nanoçubuklarının bentonit üzerine dekore edilmesiyle bentonit-Bi2S3 nanokompozitini hazırladık. Ham bentonit, Bi2S3 nanoçubuk ve bentonit-Bi2S3 nanokompozit numunelerinin yapısal, morfolojik, optik ve elektrokimyasal özellikleri XRD, TEM, SEM-EDX, XPS, UV-DRS, PL, elektrokimyasal empedans spektroskopisi, kronoamperometri, zeta potansiyeli ve BET teknikleriyle incelendi. Bentonit-Bi2S3 nanokompozit ve diğer numunelerin fotokatalitik performansları görünür bölge ışınları altında karşılaştırmalı olarak kristal viyole ve Rodamin B boyalarının fotobozunmasıyla araştırıldı. Elde edilen bentonit-Bi2S3 nanokompozitin kristal viyole ve Rodamin B için fotokatalitik bozunma verimlerinin saf Bi2S3 nanoçubuklara göre daha iyi olduğu belirlenir. Bentonit-Bi2S3 nanokompozit üzerinde boya moleküllerinin fotobozunmasına ait mekanizma önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we prepared bentonite-Bi2S3 nanocomposite via decoration of Bi2S3 nanorods on bentonite for the first time to enhance the photocatalytic performance of Bi2S3 nanorods under visible light irradiation. XRD, TEM, SEM-EDX, XPS, UV-DRS, PL, electrochemical impedance spectroscopy, chronoamperometry, zeta potential, and BET techniques were used to compare analysis of structural, morphological, optical, electrochemical and textural properties of raw bentonite, bare Bi2S3 nanorods and bentonite-Bi2S3 nanocomposite. The photocatalytic performances of bentonite-Bi2S3 nanocomposite and bare samples were also investigated and comparatively evaluated by photodegradations of crystal violet and rhodamine B dyes under visible light irradiation. The photocatalytic degradation efficiencies of fabricated bentonite-Bi2S3 nanocomposite for crystal violet and rhodamine B were determined more superior compared with those of bare Bi2S3 nanorods. A mechanism of dye molecules on bentonite-Bi2S3 nanocomposite was suggested.