Üç boyutlu baskı kafatası modelleri üzerine karşılaştırmalı anatomik çalışmalar
Comparative anatomical studies for 3D printed skull models
  1. Tez No: 714886
  2. Yazar: ORÇUN GÜVENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ OTO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, veteriner anatomi eğitiminde anlatılan hayvan türlerine ait kafatası modellerinin üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak, fiziksel olarak oluşturulması ve bu modellerin uygunluğunun anatomik açıdan belirlenmesi üzerine kuruludur. Bu amaçla elde edilen kafatası modelleri üzerindeki anatomik yapılar karşılaştırmalı olarak incelenmiş, modellerinin eğitimde kullanılabilmesi yönünden avantaj ve dezavantajları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Beş hayvan türüne ait (At, Sığır, Domuz, Köpek, Koyun ve Kedi) kadavra kafatasları, Bilgisayarlı tomografi cihazında taranarak üç boyutlu dijital görüntüleri elde edilmiş, ardından ilgili bilgisayar yazılımlarda işlenmiş ve üç boyutlu yazıcılarda basılarak, gerçek kadavraların birebir plastik kopyaları FDM (Fused Deposition Modelling) tipi üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilmiştir. Kullanılan bilgisayar tabanlı katı modelleme yazılımlarında üç aşamalı olarak, dijital model oluşturma, bilgisayar ortamında anatomik düzeltme ve şekillendirme ve son olarak dijital modelin baskısı ve üretilen modele analiz öncesi son halinin verilmesi adımları takip edilmiştir. Kadavralar ve replika kopyaları üzerinde yapılan karşılaştırmalı ölçümler ışığında, üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle elde edilen bu modellerin, literatürdeki çalışmalar ile paralel sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Çalışmanın detaylarında belirtildiği şekilde her ne kadar mevcut teknolojinin bazı sınırlamaları olsa da basılan modellerin veteriner hekimlik eğitiminde kullanılabilecek anatomik yeterlilikte üretilebildiği sonucuna varılmıştır. Dijital ortamda, modeller üzerinde gerektiğinde baskı öncesi istenilen değişikliklerin yapılabiliyor olması da eğitimin etkinliğini arttırıcı bir diğer faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu sayede gelecekte yapılacak çalışmalar ile üretilen anatomik modellerin, eğitimde çok daha aktif ve faydalı şekilde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study is based on determining the convenience of the animal skull models produced via 3d printing technology which take part on veterinary education. The anatomical structures on these skulls produced for this purpose have been examined comparatively and tired to figure for the advantages and negative sides if they can be a good alternative for education. These cadaver skulls (Horse, Cattle, Boar, Dog, Sheep and Cat) had been scanned via CT and digital images obtained for the further operations done such as solid computer modelling and the models produced in FDM (Fused Deposition Modelling) printers as 1:1 ratio plastic replicas of the cadaver. The stages of the study consists of three stages. These are; obtaining the digital model, anatomical forming and fixing and 3d printing and post processing as a final step. Under the light of comperative analysis of cadaver and 3d replika models, the results seems so much paralel as the literature work. Despite the fact that the technology has its own limitations, the study leads us to the conclusion that these models can be used in veterinary anatomical education wise. Another benefit comes to play as the models can be manupilated digitally is such varieties before production so that the effectiveness and practicallity for the education rises. It is clearly seen that it has a potential for the use of the models in further studies by that manner.