Periferik intravenöz kateter uygulamalarında topikal lidokain ve benzokain'in ağrı düzeyi ve enjeksiyon memnuniyeti üzerine etkisi
Effect of topical lidocaine and benzocaine on pain level and injection satisfaction in peripheral intravenous catheter applications
  1. Tez No: 714896
  2. Yazar: ALİ KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYAT, DOÇ. DR. SALİH LEVENT ÇİNAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, periferik intravenöz kateter uygulaması öncesi topikal lidokain ve benzokain'in hastanın ağrı düzeyi ve enjeksiyon memnuniyeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü, çift kör deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma bir Üniversite Hastanesi Acil Servisi'nin yeşil alan bölümünde tedavi gören, araştırmanın dahil edilme ölçütlerine uyan 120 birey ile tamamlanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu klinik araştırma izni, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü onamları alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında; Olgu Rapor Formu (Birey Tanıtım Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği ve Enjeksiyon Memnuniyet Ölçeği), Baseline Algometre (66 Lb/30 Kg) ve Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu kullanılmıştır. Araştırma gruplarında ise Lidokain Sprey, Benzokain Sprey ve Alkol kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS Statistics 23.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, Paired t testi, tek yönlü varyans analizi, Post-hoc testi, Kruskal Wallis testi, Dunn's testi ve Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled, double-blind experimental study to determine the effect of topical lidocaine and benzocaine on the patient's pain level and injection satisfaction before peripheral intravenous catheterization. The study was completed with 120 individuals who met the inclusion criteria of the study and were treated in the green field department of a University Hospital Emergency Department. Ethics committee approval, Turkish Medicines and Medical Devices Agencyclinical research permission, institutional permission and written informed consent from individuals were obtained in the study. In the collection of research data; Case Report Form (Individual Introduction From, Visual Analog Scale and Injection Satisfaction Scale), Baseline Algometer (66 Lb/30 Kg) and Informed Consent Form were used. Lidocaine Spray, Benzocaine Spray and Alcohol were used in the research groups. The data obtained from the research were evaluated in the computer environment in the IBM SPSS Statistics 23.0 statistical package program. Chi-square, Paired t test, one-way analysis of variance, Post-hoc test, Kruskal Wallis test, Dunn's test, and correlation analysis were used to evaluate the data.