Lenfosit yüzey antijenlerine karşı antikor
  1. Tez No: 71491
  2. Yazar: AYŞİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM NURTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Biophysics, Physiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 66 - V. ÖZET İnsan periferik kan lenfositlerinin araştırılmasında kullanılan gradyan santrifüj yönteminin lenfosit verimi belirlendi. Sağlıklı viricilerin ve değişik hasta gruplarının periferik kanındaki T- ve B-lenfosit oranları rozet tekniği ile incelendi. Özellikle Myasthenia Gravis tanısı olan hastaların periferik kanındaki T- ve B-lenfosit oranlarının, sağlıklı kontrollara kıyasla farklılık gösterdiği gözlendi. Rozet ve gradyan santrifüj yöntemlerini kullanarak periferik kan lenfositleri, T- ve B-lenfosit toplulukları na ayrıştırıldı. Uygulanan ayrıştırma yönteminin toplam periferik kan lenfosit verimi, T-lenfosit verimi ve B-lenfo sit verimi belirlendi. Ayrıştırılan T-ve B-lenfosit toplulukları tekrar rozet tekniği ile incelendiğinde, büyük ölçüde saflaşmış oldukları görüldü. Balb/c cinsi fareler insan periferik kan lenfosit- 1 eriyle immunize edildi. Kompleman testiyle antiserumların- da lenfosit yüzey antijenlerine karşı özgül antikorların bulunduğu gösterildi. İnsan lenfosit yüzey antijenlerine karşı monoklonal antikorların üretilmesi için hibridoma tekniğinin oturtulmasına çalışıldı.
Özet (Çeviri)
- 67 - VI. SUMMARY The lymphocyte recovery of the gradient centr if li gation method used for separating peripheral blood lympho cytes, has been determined. The T and B lymphocyte ratios in the peripheral blood taken from healthy donors and patients having various diseases were analyzed by rosetting techniques. Especially the T and B lymphocyte ratios in the peripheral blood of patients, diagnozed to have the disease Myasthenia Gravis were found to differ from those of healthy controls. Utilizing rosetting and gradient centrifugation techniques, peripheral blood lymphocytes were separated into T and B lymphocyte populations. The total peripheral blood lymphocyte, T lymphocyte and B lymphocyte recoveries of the applied separation technique have been determined. The final analysis of the separated T and B lymphocyte populations by rosetting techniques indicated a high degree of purification. Balb/c mice were immunized with human peripheral blood lymphocytes. By complement associated lysis, their antiserum has been shown to contain specific antibodies against lymphocyte surface antigens. An attempt was made to produce monoclonal antibodies against human lymphocyte surface antigens by hibridoma technology.