B- lenfosit yüzeyinde fare - eritrosit-reseptörü (MER) ve özellikleri
- Tez No: 14872
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK F. AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
-76- DZET Bu çalışmada B hücresi üzerinde bulunan ve fare eritrositleri ile rozet yapan reseptörün biyolojik ve yapısal özellikleri tanımlanmaya çalışıldı. Kronik lenfositik lösemili, Romatid artritli hastalar ve yeni dağan kord kanındaki lenfositlerde yüksek miktarlarda bulunan bu reseptörün, B hücre onto- jenisinde önemli olabileceği düşünülmektedir. KLL li İD hasta üzerinde yapılan bu çalışmada M-Rozet yüzdesi, daha önce yapılan çalışmalara uygun olarak, yüksek bulundu. İMormal kişilerin lenfositleri mitnjenle uyarıldığında M-Rnzet oranında artış saptandı. Mitojenle uyarıdan sonra M-Rozet oranındaki bu artışla birlikte, B hüc re yüzeyinde IgD ile, bir T hücresi antijeni Dİan CD5 antijenininde artmış olduğu görüldü, aktivasyondan sonra T8 fenotipine sahip hücrelerde de artma saptandı. Yine benzer şekilde KLL li hastalarda da B hücresi üzerinde CD5 ve IgD mole külü yüksek oranda bulundu. Bunun yanı sıra İmmatür hücre yüzey antijenleri olan Calla, MD1, MY9 ile ak- tivasyon işareti olan IL-2 reseptörünün, KLL ve hem de normal kişilerin uyarılmış lenfositlerinde artmış olduğu saptandı. Bu nedenle M-Rozet reseptörünün immatür hücre yüzey antijeni olduğu düşünüldü ve CD5, IgD molekülleri ile birlikte bulu nuşunun hücrenin matürasyonunda birlikte önemli bir role sahip olabileceklerini düşündürdü. Bugün KLL de tanı amacıyla kullaınlan M-Rozet reseptörünü saf Dİarak elde etme çalışmaları ile MER in molekül ağırlığının 86 k. dalton olduğu bulundu. Bu saflaştırmadan sonra öncelikle MER e karşı spersifik antikor üretilerek daha detaylı çalışmalar yapılması mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
-77- SUMMARY The biaİDgical and structural chracteristics öf B cell receptors uhich forms rosettes uith mouse erythrocytes are investigated. These receptors, uhich are expressed at high concentrations on the Surface of lymphocytes from newborn cord blood, Chronic lymhocytic leukemia and Rhuematoid arthritis patients, are though to be important in B cell ontopeny. Consistent uith previous reports the percentage of M-Rosettes mere found to be high uith lymphocytes from ID patients uith chronic lymphocytic leukemia. The ratio of M-Rosettes uith lymphocytes form normal donors uere found to be elevated uhen these lymphocytes uere activated uith by mitogens. Fol lowing this stimulation, uith by mitogens.; CD5, antigen ":'., uhich is a T cell antigen, and IgD uere found to be increased on B cell Surface, together uith the increased M-Rosette percentage. Similarly the ratio of TB on T cells uere found to be increased after mitogenic stimulation. CD5 and IgD expression Dn the surface of B cells from patients uith CLL uere also found to be high. Moreover after stimulation uith mitogens, lymphocytes from both normal donors and CLL patients did exhibit a greater extent of expression of immature cell surface antigens, Calla, MD1, MY9 and activation sign, IL-2 receptor. Thereyfore, M-Rosette receptors are thought to be an immature cell surface antigen and together uith CD5 and IgD moecules it's existance seem to have an important role in cellular maturation. Studies aiming the purification of MER uere indicated that MER has a molecular ueight of 86 K.dalton (KDa: kilodalthon). Mure detailed description of MER might be possible by raising mAbs against this purified molecule.