Başarısız olan lise öğrencilerinin anksiyete düzeyleri ile annelerin tutumları arasındaki ilişki
- Tez No: 71492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYIHAN AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Başarısız olan lise öğrencilerinin Anksiyete Düzeyleri ile Annelerin Tutumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaca yönelik olarak İstanbul'daki iki özel lisenin I, II ve III'üncü sınıflarından rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen ve yaşları 15-18 arasında olup zekâ ortalamaları I.Q = 125,87 olan 200 öğrenciye Sürekli Anksiyete Envanteri (T. A. t) ve bu çocukların annelerine de Aile Tutum Ölçeği (PARİ) gibi standardize testler uygulanmıştır. Çalışmada, Başarısız olan öğrencilerin, Başarılı olanlara kıyasla Sürekli Anksiyete düzeylerinin yüksek olduğunu saptadık. Başarısız öğrencilerin annelerinde, Başarılı öğrencilerin annelerine kıyasla Aşırı Koruyucu Tutumun Baskı-Disiplin kullanımının ve yine Başarısız öğrencilerin ailelerin de Karı-Koca Geçimsizliğinin anlamlı düzeyde yüksek olduğunu saptadık. Başarılı ve Başarısız öğrencilerin Sürekli Anksiyete düzeyleri ile Aile Tutumları arasında istatistiksel bir korelasyon saptayamadık. Bulgularımızın yorumuna göre ergenin aile ve toplum içinde karşılaştığı durumlar kültüre özgü bir yoğunluk göstermektedir.Ergenin yetişme ve gelişme sürecinde birtakım engelle meler ve baskılar toplumumuzun çocuğa karşı belirgin tutumunu yansıtmış olmaktadır. Böylece araştırma grubumuzu oluşturan gençlerin herşeye rağmen geleneksel Türk aile yapısından kaynaklanan tutumlara belirli bir seviyede uyum sağladıklarını kabul edebiliriz. Çalışmada Başarısız olan lise öğrencilerinin, Sürekli Anksiyete düzeyleri ile Aile Tutumları arasında istatistiksel bir korelasyon bulunmama nedeninin, aile tutumunun, başarısızlıkta bir etken olmakla beraber Sürekli Anksiyetenin artışında diğer eksojen ve endojen etkenlerin de birlikte araştırılması ile açıklanabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
- 58 - SUMMARY The goal of this investigation was to examine the relationship between unsucces sf ull high school student's anxiety levels and mothers attitudes. To serve this purpose a sample of 200 students has been chosen by random sampling methods from 1,2, and 3 grades of two private high schools in Istanbul. A sample of students ranging in age from 15 to 18 years and their mean of I.Q. levels was 125,87. Two standardized instruments were used in the research namely the Parent Attitude Reserach Instrument (PARI) and the Trait Anxiety Inventory. It was found out that the trait anxiety levels of unsuccessf ull students was higher than the successfull ones. Also a comparison was made between the mothers of successfull and unsuccessfull students resulting in a high level of parental conflicts, mothers highly protective attitudes and pressure-discipline applications of the unsuccessfull students, We could not find a statistical correlation between the trait anxiety levels and family attitudes of the successfull and unsuccessfull students.- 59 - Commenting on our results, situations faced by the youngster in family and public has a high level of mass in - culture. Pressures and restrictions during growth and develop ment of the youngster is a reflection of specific character istics of our public environment. Therefore we can admit that the members of our research group still can adapt a certain level to attitudes, resulting from Turkish traditional family formation. The reason we could not find a statistical correlation between the trait anxiety levels and family attitudes of the unsuccessf ull students is that an explanation could only be given by studying family attitudes being an effect on success together with other endogen and exogen effects.