İyot, ninhydrin, gümüş nitrat yöntemlerinin kağıt yüzeylerdekigörünmeyen parmak izlerine etkileri
The acts of iodine, ninhydrin and silver nitrate methods on nonvisual fingerprints on paper
- Tez No: 714917
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Adli olayların çözülmesine katkı sağlayan mukayeseye elverişli parmak izi bulmak için, olay yerlerinden gelen bulgu/delillere uygulanacak yöntemlere karar vermek çok önemlidir. Bu çalışmada gözenekli olarak tanımladığımız kağıt, karton gibi yüzeylerde uygulanabilen iyot, gümüş nitrat ve ninhydrin yöntemlerinin zamanla parmak izi geliştirme performansları incelenmiş ve bu alanda çalışan adli bilim uzmanlarının yöntem seçiminde deneye dayalı olarak karar vermelerine yardımcı olmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada 21x15 cm ebadında A4 kâğıtlara 4 gönüllü kişi tarafından her bir yüzey üzerinde ayrı ayrı olacak şekilde parmak izleri bırakılmış olup, parmak izleri laboratuvar ortamında 1, 7, 15, 30, 90 ve 180 gün bekletilmiştir. Bekleme sürelerinden sonra iyot, ninhydrin ve gümüş nitrat yöntemleri uygulanmış ve elde edilen parmak izlerinin karakteristik özellikleri sayılarak referans parmak izlerindeki karakteristik özellikler ile karşılaştırılıp mukayeseye elverişli olup olmadığını gösterir tablolar hazırlanmıştır. Çalışma sonunda yapılan istatistiki sonuçlarda; intihar notu, terör olaylarındaki dokümanlar, suiistimal edilen psikoterapik maddelerin ambalajlanmasında kullanılan kağıtlar ve çek-senet gibi üzerinde parmak izi incelemesi istenilen kağıtlar üzerinde uygulanan parmak izi geliştirme yöntemlerinin karşılaştırılması ve zamanın parmak izi geliştirme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonuçlarına göre: A4 kağıtlar üzerine uygulanan parmak izi geliştirme yöntemlerinde en yüksek mukayeseye elverişliliği ninhydrinin sırasıyla gümüş nitrat ve iyot yöntemlerinin sağladıkları görülmüştür. Parmak izi sıvısının içeriğinin kişilere göre değiştiği ve 4 kişinin mukayeseye elverişlilik oranının % 81,25 ile % 47,91 arasında olduğu görülmüştür. Bekleme günleri ile mukayeseye elverişlilik arasında anlamlı sonuçlar elde edilememiştir. Parmak izi temas şeklinin, o andaki parmak izi sıvısının miktarının mukayeseye elverişlilik açısından önemli olduğu tespit edilmiştir. Sağ işaret parmağı ile sağ orta parmaklar karşılaştırıldığında orta parmak ile bırakılan parmak izlerinde mukayeseye elverişlilik daha yüksektir. Bu da bize iz bırakılırken temas gücünün ve yüzeye temas şeklinin mukayeseye elverişliliği etkilediğini göstermiştir. Parmak izini görünür hale getirmek için uygulanacak yanlış bir yöntem, telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olabilir. Bu çalışma sonuçlarına göre; adli olaylarda üzerinde parmak izi incelemesi istenilen A4 kağıtlar üzerinde mukayeseye elverişliliği en yüksek oranda sağlayan yöntemin ninhydrin onu sırasıyla gümüş nitrat ve iyot yöntemlerinin sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For finding fingerprints which are suitable to clarıfy any forensic case, determining of the methods to apply on evidences taken from crime scene is very important. On this study probed the in time fingerprints developing performances of iodine, ninhydrin and silver nitrate methods which are suitable to apply on porous structures like paper and cardboards and intended to help to forensic science specialists who work on this yard. At this study sample fingerprints for each surface on A4 sheets sized 21x15 cm separately left by 4 volunteers and kept at laboratory environment and kept for 1, 7, 15, 30, 90 and 180 days. After latency times applied iodine, ninhydrin and silver nitrate methods and counted the characteristic specifications of the obtained fingerprints, compared with the specifications of reference fingerprints and finally prepared tables to indicate whether they are comparable or not. In consequence of statistical analysis; comparison of the fingerprint developing methods applied on suicide letters, documents at terrorist incidents, packaging papers used for abused psychotherapeutic matters and on checks and impacts of the time on fingerprint developing was investigated. According to the result of study was seen that: The highest comparability was provided respectively by ninhdyrin, silver nitrate and iodine methods. It was seen that finger print liquids differ by person and comparability rate was between 81, 25 and 47, 91%. No reasonable relation was obtained between comparability rates and latency times. Detected that the way of fingerprinting was important in connection with comparability of amount of fingerprint liquid at the printing time. When comparing the right hand indication finger and middle finger, the comparability of the finger prints left by middle fingers is higher. This showed that the power and way of contact while finger printing impact the comparability. Any wrong method to apply to make the finger print visible may result in unrecoverable consequences. According the consequences of this study: It was seen that the method which provides highest comparability on A4 papers which were requested to investigate finger prints on forensic cases was ninhydrin method and respectively followed by silver nitrate and iodine methods.