Balık pullarından elde edilen biyokömürün CD+2 biyosorpsiyon potansiyeli
CD2+ biosorption potential of biochar obtained from fish scales
  1. Tez No: 714916
  2. Yazar: MELDA ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gelişen teknoljiyle birlikte hızla artan endüstriyel uygulamalar çeşitli ağır metallerin pek çok alanda kullanımının artmasına ve bu toksik kirleticilerin çevresel yayılımının artmasına neden olmuştur. Bu nedenle, tüm canlılar ağır metallere daha çok maruz kalmıştır. Çevrede bulunan yüksek konsantrasyondaki ağır metaller insanlar için sağlık risklerine neden olmakla beraber diğer tüm canlılar ve çevre için de büyük tehditler oluşturmaktadır. Bu yüzden günümüzde, ağır metal kirliliği çevresel açıdan önemli konulardan biri haline gelmiştir. Ağır metal kirliliği gideriminde çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemler yüksek maliyetli olduğu gibi teknik ve ekonomik dezavantajlar da içerebilmektedir. Alternatif bir arıtım yöntemi olarak gelişmekte olan biyosorpsiyon basit, ucuz ve çevre dostu olması gibi avantajlarından dolayı son yıllarda dikkat çeken önemli araştırma konuları arasındadır. Bu çalışma, sulu ortamdan kadmiyum (Cd2+) giderimi için, ekonomik, etkili ve alternatif olabilecek bir biyosorban materyalin geliştirilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaçla balık pullarının biyokömür haline getirilmesiyle hazırlanan yeni biyosorbanın, biyosorpsiyon potansiyeli kesikli ve sürekli sistemde araştırılmıştır. Biyosorban miktarı, başlangıç pH'sı, temas süresi, başlangıç metal iyonu derişimi ve iyonik şiddet gibi parametrelerin giderim sürecine etkileri incelenmiştir. Biyosorpsiyon, kinetik ve izoterm modelleri ile değerlendirilmiştir. Geliştirilen sorban sistemin kolon biyosorpsiyon performansı biyosorban miktarı ve akış hızı parametreleri incelenerek optimize edilmiştir. Ayrıca biyosorban materyalin biyosorpsiyon performansı sentetik atıksu koşullarında da incelenmiş, giderimin mekanizması FTIR, SEM, EDX gibi spektroskopik tekniklerle araştırılmıtır. Sonuç olarak, hazırlanan biysorban, sulu ortamdaki toksik kadmiyum iyonunun giderimi için yeni bir alternatif olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in industrial applications with the developing technology have led to the increase in the use of various heavy metals in many areas and the environmental spread of these toxic pollutants. Therefore, all living organisms are more exposed to heavy metals. The high concentrations of heavy in the environment metals cause to health risk for humans as well as all living organisms. Because of this reason, nowadays heavy metal pollutions have become one of important subject in environmental aspects. Various technologies are used for the treatment of heavy metal pollution. However, these methods are costly as well as technical and economic disadvantages. Biosorption, which is developing as an alternative treatment method, is among the important research topics that have attracted attention in recent years due to its advantages such as being simple, inexpensive and environmentally friendly. This study was designed to develop an economical, effective and alternative biosorbent material for cadmium (Cd2+) removal from aqueous media. For this purpose, a new sorbent was formed by biochar of fish scales was investigated for its batch and continuous mode sorption potential. The effects of parameters such as biosorbent amount, initial pH, contact time, initial metal ion concentration, and ionic strength on the removal process were investigated. Kinetic and isotherm models were used to evaluate the biosorption. The column biosorption performance of the developed sorbent system was optimized by examining the biosorbent amount and flow rate parameters. Biosorption performance of the suggested sorbent was also tested in synthetic wastewater conditions. The removal mechanism was investigated by several spectroscopic techniques such as FTIR, SEM and EDX. As a result, the prepared sorbent was proposed as a new alternative for the biosorption of toxic cadmium ion from aqueous medium.