Renal hücreli kanser ve normal böbrek endotelinde endotelyal hücreye özgü molekül-1 ekspresyonunun histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of endothelial cell-specific molecule-1 expression in renal cell cancer and normal renal endotel
  1. Tez No: 714924
  2. Yazar: KADİR BÖCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
RHK hastalarının %30'unda ilk tanı anında uzak metastazları mevcuttur. Bu nedenle RHK'de özellikle prognozu öngörmek ve uygun tedavi modalitelerini belirleyebilmek oldukça önemlidir. Günümüze kadar böbrek tümörlerinde anatomik, klinik, histolojik ve moleküler olarak sınıflandırılan bazı prognostik faktörler ve bu bağımsız faktörleri kapsayan prognostik modeler geliştirilmiştir. Çalışmamızda ESM-1 molekülünün PN ve RN yapılan hastalarda immünohistokimyasal olarak ekpresyonu ve bunun hastalık prognozu üzerindeki etkisi araştırıldı. Çalışmada 01.01.2010 – 01.01.2019 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında böbrek kitlesi nedeni ile RN ve PN yapılan 180 hastanın patoloji materyalleri incelenmiştir. Malign Böbrek tümörlerine sahip olan hastaların ESM-1 IR skorlarına göre genel ve progresyonsuz sağkalım durumları log rank testi kullanılarak incelenmiştir. TNM evreleri arasındaki ESM-1 IR skorları ilişkisi Kruskal Wallis testi ile incelenmiştir. Sağkalım hızları Kaplan-Meier sağkalım analizi kullanılarak hesaplanmıştır. İstatiksel olarak p < 0,05 anlamlı değer olarak kabul edilmiştir. Renal solid kitle nedeni ile PN ve RN yapılan hastaların 20 (%11)'inde AML, onkositomdan oluşan benign renal kitleler tespit edilmiştir. Opere edilen hastaların 160 (% 89)'ına ise malign renal tümör tanısı konmuştur. Malign kitlelerden berrak hücreli RHK, papiller tip RHK ve multiloküler kistik berrak hücreli RHK tanısı alan 139 hasta ise ISUP derecelerine göre sınıflandırılmıştır. ISUP derecelendirmesi yapılan malign renal kitlelerin ISUP ve ESM-1 IR skorlaması arasındaki korelasyon incelendiğinde berrak hücreli RHK grubunda ve toplam kohortda ISUP derecelendirmesi ve ESM-1 IR skorları arasında istatiksel anlamlı pozitif yönde bir korelasyon saptanmıştır (p=0.003, r=0.249). TNM evrelerine göre ESM-1 IR skorları arasındaki ilişkiye baktığımızda evre-1 tümörlerde ortalama ESM-1 IR skoru 3,82 ± 1.98, evre-2'de 4,87 ± 1,74, evre-3'de 5,88 ± 2,08, evre-4'de 6,60 ± 2,23 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Distant metastases are present in 30 % of RCC patients at the time of initial diagnosis. For this reason, it is essential to predict the prognosis and to determine the appropriate treatment modalities in RCC. Some prognostic factors have recently been classified as anatomical, clinical, histological, and molecular in kidney tumors, and prognostic models covering these independent factors have been developed. In our study, we investigated the immunohistochemical expression of the ESM-1 molecule in patients undergoing PN and RN and its effect on disease prognosis. The pathology materials of 180 patients who applied to the Urology Department of Selcuk University Faculty of Medicine between 01.01.2010 and 01.01.2019 due to kidney mass were examined. The overall and progression-free survival of patients with malignant kidney tumors were evaluated using the log-rank test, according to their ESM-1 IR score levels. The relationship of ESM-1 IR scores between TNM stages was examined with the Kruskal Wallis test. Survival rates were calculated using Kaplan-Meier survival analysis. P < 0.05 was considered statistically significant. Benign renal masses consisting of AML and oncocytoma were detected in 20 (11%) patients who underwent PN and RN due to a renal solid mass. The malignant renal tumor was diagnosed in 160 (89%) operated patients. One hundred thirty-nine patients diagnosed with clear cell RCC, papillary RCC, and multilocular cystic clear cell RCC were classified according to their ISUP grade. The correlation between ISUP and ESM-1 IR scoring of malignant renal masses was examined. A statistically significant positive correlation was found between ISUP grades and ESM-1 IR scores in the clear cell RCC group and the total cohort group (p=0.003, r=0.249). The relationship between ESM-1 IR scores according to TNM stages was investigated. The mean ESM-1 IR score was 3.82 ± 1.98, 4.87 ± 1.74, 5.88 ± 2.08, and 6.60 ± 2.23 from stage-1 to stage-4, respectively.